VW nuk do të ofrojë më “Porsche falas” për menaxherët kryesorë

Picture of INA
INA

01/07/2024

Shumica e drejtuesve të lartë në gjigantin gjerman të automobilave Volkswagen nuk mund të porosisin më makina sportive luksoze Porsche pasi kompania e tyre ofronte automjete, si pjesë e një përpjekjeje për kursimin e kostos në kompani.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ndryshimi i politikës u zbatua në fillim të vitit, tha një zëdhënës i Volkswagen për dpa të dielën.

Sipas informacioneve të marra nga dpa, ndryshimi i politikës prek rreth 200 menaxherë në kompani.

Vetëm anëtarët e bordit të Volkswagen Group dhe drejtuesit në vetë Porsche – një degë e Volkswagen – do të jenë në gjendje të drejtojnë makina sportive Porsche si makinat e tyre të kompanisë, raportoi gazeta Bild.

Megjithatë, gazeta raportoi se ka pasur tashmë akuza që kundërshtojnë kufizimet për makinat e kompanisë Porsche në gjykatën e punës në Braunschweig, pranë selisë së Volkswagen në qytetin e Wolfsburg.

Volkswagen kohët e fundit kishte nisur një program efikasiteti dhe kursimi i cili pritet të përmirësojë fitimet me 4 miliardë euro këtë vit, 7 miliardë euro në 2025 dhe 10 miliardë euro në vit nga 2026.

TË FUNDIT
5 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
1 javë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
1 javë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ