Washingtoni ka miratuar dërgimin e tankeve Abrams në Kiev

INA
INA

8 Gusht, 2023

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar zyrtarisht dorëzimin e grupit të parë të tankeve Abrams në Ukrainë dhe tanket duhet të mbërrijnë në Ukrainë deri në fillim të vjeshtës, tha zëdhënësi ushtarak amerikan Doug Bush.

“Tanket Abrams duhet të shkojnë në Evropë dhe më pas në Ukrainë, së bashku me të gjitha gjërat që shkojnë me ta,” tha Bush. Tanket duhet të shkojnë në Evropë dhe më pas të transferohen në Ukrainë me municion, pjesë këmbimi dhe pajisje karburanti. CNN.

SHBA filloi trajnimin e ushtarëve ukrainas se si të operojnë tanket në maj në Gjermani. 31 tanke M1-A1 të destinuara për në Ukrainë iu nënshtruan rinovimit dhe përgatitjes për dorëzim për disa muaj dhe u miratuan zyrtarisht për dorëzim gjatë fundjavës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Ukraina dhe SHBA do të fillojnë prodhimin e përbashkët të armëve

Zelenski

Zelensky kthehet nga SHBA me “325 milionë” dollarë

tanku

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

escobar eskobar gabriel

​Escobar: Nuk shoh asnjë dëshmi njëanshmërie të Miroslav Lajçak

biden-zelensky

Çfarë përfshin paketa e ndihmës e ShBA-së për Ukrainën?

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

INFO

NA NDIQ