WhatsApp Web bëhet me funksion bllokimi për më shumë privatësi

INA
INA

17 Gusht, 2023

Aplikacioni WhatsApp tani ofron më shumë privatësi për përdoruesit e tij falë një veçorie të re të kyçjes së ekranit.

Funksioni i ri është aktualisht i disponueshëm për përdoruesit e WhatsApp Web, dhe detyra e tij është të bllokojë qasjen e paautorizuar në aplikacion pa futur kodin e llogarisë.

Funksioni i kyçjes së ekranit u njoftua fillimisht vitin e kaluar, por vetëm tani është duke u futur në përdorim.

Kjo risi është fillimisht e disponueshme për pjesëmarrësit e programit Beta.

“Falë kësaj veçorie, është e mundur të mbrohet aplikacioni nga qasja e paautorizuar duke përdorur një fjalëkalim. Pas testimit të gjerë, funksioni tashmë është i disponueshëm për disa testues beta që përdorin versionin më të fundit të WhatsApp Web dhe që janë pjesë e programit zyrtar beta”, u tha nga WhatsApp, që është në pronësi të kompanisë Target.

Pasi të jetë i disponueshëm, funksioni do të aktivizohet duke zgjedhur opsionin “WhatsApp Settings” dhe skedën “Privacy”.

Ata që harrojnë aksidentalisht kodin duhet të dalin për ta rivendosur atë ose thjesht të skanojnë kodin QR duke përdorur aplikacionin e telefonit të mençur.

Funksioni i ri jo vetëm që përmirëson privatësinë dhe sigurinë, por gjithashtu bllokon njoftimet push kur aplikacioni është i kyçur.

Ky është një lajm i shkëlqyeshëm sepse njoftimet për mesazhet e marra janë shpesh të aksesueshme për këdo që ka një pamje të ekranit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pika zero

‘Pika zero e historisë’/ Zbulohen statuja të reja në vendet e lashta të Gobeklitepe dhe Karahantepe

apple-iphone-15-pro-3

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

iphone dyqan

Apple identifikon problemet që po e shkaktojnë ngrohjen e iPhonëve 15

apple-iphone-15-pro-3

A e dini cili është celulari më i shtrenjtë që Apple ka nxjerrë në treg?

whats-up

WhatsApp nuk do të funksionojë më në këta telefona

Inteligjenca artificiale AI

Si inteligjenca artificiale lëshon lajme të rreme duke ndryshuar atë që shohim rreth nesh

apple-iphone-15-pro-3

Klientët aspak të kënaqur nga iPhone 15, kjo është arsyeja

loja-counter-strike-game

Më në fund del në treg “Counter Strike 2”

moti-1

Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

INFO

NA NDIQ