Xhaçka nesër në Shkup, takon Pendarovskin, Osmanin e Xhaferin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26 Mars, 2023

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka, nesër do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, njoftojnë nga Ministria e Punëve të Jashtme. Gjatë vizitës ajo pritet të realizojë takim me Ministrin e Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

“Tema të diskutimit në takimin mes ministrave Osmani dhe Xhaçka pritet të jenë përkushtimi i të dy vendeve për ruajtjen e nivelit të lartë të bashkëpunimit bilateral, procesi negocioues për anëtarësimin e të dyja vendeve në BE, bashkëpunimi në kuadër të NATO-s dhe dinamika rajonale, duke iu referuar në mënyrë të veçantë Marrëveshjes së arritur së fundmi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thonë nga MPJ.

Krahas takimit me homologun e saj, është paraparë që Xhaçka të realizojë takim edhe me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, Kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi dhe Zëvendëskryeministrin e parë të Qeverisë, Artan Grubi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdo

Numërimi drejt fundit, Erdogan kryeson votimin

visar ganiu bujar osmani

Visar Ganiu: Bujar Osmani flet të pavërteta

krenar lloga

Përkatësia etnike në certifikatën e lindjes, nesër nënshkruhet udhëzimi

ambulanca..

Makina me targa bullgare godet për vdekje shtetasin e Shqipërisë në Maqedoni

cun

Çun Lajçi “shpërthen” ndaj Lutfi Hazirit, që kritikoi Qeverinë Kurtin: Deklarata jote më e zezë se e Vuçiqit e Sheshelit!

vucic-1

Vuçiqi paralajmëron bisedime për Kosovën me Macronin dhe Scholzin

Pendarovski-foto-nga-profili-i-tij-ne-facebook-perdore

Ligjet për Korridoret 8 dhe 10D po presin nënshkrimin e Pendarovskit

erden atiq

A pritet të ketë nesër probleme në Mitrovicën e Veriut? Flet kryetari i kësaj komune

Petar-Petkoviq

Eskalon Petkoviq, e quan Kurtin “Hitler”

INFO

NA NDIQ