Edhe Talat Xhaferi paralajmëron dorëheqjen

INA
INA

31/07/2023

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në intervistë për MIA-n deklaroi se do ta ndiqte vendimin e ministrave të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe do të tërhiqej edhe ai nëse VMRO-DPMNE-ja voton për ndryshimet kushtetuese.

“Rrjedhimisht, nëse të gjithë largohen, pse të insistoj që të qëndroj”, deklaroi Xhaferi.

Në lidhje me zgjedhjet parlamentare thotë se qëndrimi i tij personal është se zgjedhje duhet të ketë në terminin e rregullt dhe nuk ka arsye kjo të mos jetë kështu, përderisa për atë nëse zgjedhjet për kohë më të shkurt do të ndihmonin që BDI-ja të ruajë sa më shumë vota, thotë se për këtë duhen kalkulime të bëjnë organet partiake.

“Me sa di unë, BDI ka deklaruar se mandati duhet të shkojë si mandat i rregullt dhe të kthehemi në procesin dhe sistemin e mandatit katërvjeçar. Por, vendimi i djeshëm që u bë i ditur është në kuadër të rezultatit apo deklaratës së takimit të liderëve mes kryeministrit dhe kryetarit të opozitës. Parakusht i opozitës ishte – po, do ta bënim këtë nëse BDI-ja shkon në opozitë dhe shpejtë u tha derisa po mbahej konferenca se nëse ky është parakusht për qytetarët, ne duhet të jemi jashtë kësaj Qeverie në mënyrë që ndryshimet kushtetuese të miratohen. Kryesia, lideri e kumtoi këtë”, deklaroi Xhaferi.

I pyetur nëse ai pajtohet me veprimin e tillë të BDI-së dhe se a do ta ndjekë në njëfarë mënyre, thotë se nëse është në favor të idesë do ta ndiqte këtë vendim.

“Në parim nëse jeni pjesë e ndonjë organizate nëse ka mundësi do ta thoni mendimin dhe në fund nëse ka vendim, nëse dëshironi të vazhdoni të jenë pjesë e organizatës do ta respektoni vendimin i cili është marrë në të kundërtën duhet të vendosni të largoheni nga subjekti.

Intervista me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi në tërësi me video materialin do të publikohet nesër.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

INFO

NA NDIQ