Xhaferi: Interpelanca e Joveskit do të vendoset në rend dite në seancën e parë plenare

Picture of INA
INA

05/10/2023

Në seancën e parë plenare të re, në rend dite do të vihet interpelanca për prokurorin publik Ljubomir Joveski, të cilën e parashtruan deputetët e Besa, Lëvizjes Demokratike dhe Alternativës.

Nga zyra e kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, njoftojnë se përgjigja e Joveskit në Kuvend ka arritur me postë brenda afatit të caktuar dhe gjatë ditës së djeshme u është shpërndarë deputetëve dhe interpelanca do të jetë në rend dite të seancës së ardhshme.

Deputetët e partive opozitare të shqiptarëve, të cilët dje e dorëzuan interpelancën, shprehën dyshimin e tyre se Joveski ka pasur rol në drejtimin e procesit gjyqësor që u zhvillua në lidhje me zjarrin në spitalin modular në Tetovë.

Joveski, ndërkaq, me përgjegjësinë më të madhe në letër deklaron se asnjëherë, në asnjë moment gjatë procedurës për këtë rast nuk ka pasur tentim për ndikim dhe presion.

TË FUNDIT
37 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
1 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
1 orë
Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
2 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
14 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
1 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
1 ditë
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

Screenshot_20240625-214455~2

Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

INFO

NA NDIQ