Xhaferi: Kemi arritur që gjuha maqedonase të jetë e pranuar në mënyrë të barabartë në mesin e gjuhëve zyrtare në BE, vepra e shenjtorëve Kirili dhe Metodij vazhdoi

Picture of INA
INA

24/05/2024

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në emër të Qeverisë dhe në emër të tij, ka uruar 24 majin, ditën e arsimtarëve sllavë, vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi dhe festë e patronit të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” në Shkup, të rektores Biljana Angellova, të dekanëve, prodekanëve, profesorëve, senatorëve, studentëve dhe qytetarëve.

“Festa e sotme e dyfishtë kërkon këmbëngulje dhe besim në shkencë dhe arsim, si shtytës kyç të zhvillimit të një shteti modern dhe evropian, ashtu siç dëshirojmë dhe synojmë të gjithë të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Një rol i tillë udhëheqës në këtë proces i ka hije universitetit të parë shtetëror “Shën Kirili dhe Metodi”, një nga shtyllat e shtetësisë maqedonase, dhe juve si trashëgimtarë të tanishëm dhe të ardhshëm të veprës arsimore të vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi. Si gjenerata të sotme dhe veçanërisht në vitet e fundit, ne kemi pasur sukses në përpjekjet tona për të siguruar që gjuha standarde maqedonase të jetë e pranuar në mënyrë të barabartë në mesin e gjuhëve zyrtare dhe në Bashkimin Evropian dhe vepra e Shën Kirilit dhe Metodit vazhdoi si themelues të ndërkulturalizmit evropian. Varet nga ju me forcë më të madhe të vazhdoni të investoni në shkencë dhe arsim. Ndani njohuritë dhe jini të guximshëm dhe të guximshëm përballë politikës, në zhvillimin e veprimtarisë shkencore e arsimore dhe në vendin e saj në shoqëri, sepse nevojitet ndikimi juaj në ruajtjen e rrjedhave demokratike të Republikës moderne dhe evropiane të Maqedonisë së Veriut”, ka shkruar kryeministri Xhaferi.

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

13 orë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
1 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
13 orë
Sulejmani: Teatri i Tetovës do të hapet gjatë mandatit tim!
18 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
13 orë
BFI nuk e njeh vendimin e Gjykatës: Selver Xhemaili është myfti i Tetovës
18 orë
Tragjedi e rëndë në Maqedoninë e Veriut, një grua me thikë vret burrin dhe vjehrrin e saj
13 orë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ