Xhaferi – Lipavski: Maqedonia e Veriut dhe Republika e Çekisë kanë miqësi tradicionale

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Marrëdhëniet me Republikën e Çekisë karakterizohen me miqësi tradicionale dhe bashkëpunim, me dialog të përhershëm politik dhe bashkëpunim të ndërsjelltë, potencoi kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në takimin e sotëm me ministrin e Jashtëm çek, Jan Lipavski.

Xhaferi shprehi mirënjohje për vlerësimin e zmadhuar të rëndësisë gjeopolitike të Ballkanit Perëndimor, sidomos pas krizës migrante në vitin 2015, kur u rrit interesi që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen pjesë e Unionit

Në vazhdim, kryetari Xhaferi theksoi se Grupi i Vishegradit është ndër mbështetësit më të zëshëm të aspiratave të vendeve të Ballkanit Perëndimor për fitimin e anëtarësisë në BE, dhe shprehu pritjen se ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe në të ardhme, duke e marrë parasysh mbështetjen e padyshimtë për përforcimin e partneritetit.

“Kjo do të sjellë deri në avancimin e lidhjeve infrastrukturore ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, si edhe të parimit të sundimit të mirë. Informoi edhe për procesin eurointegrues të vendit, me ç’rast nënvizoi se pritet që procesi i skriningut të rrjedhë sipas dinamikës së përcaktuar, që mandej të fillojë procesi i ndryshimeve kushtetuese”, theksoi Xhaferi.

Ministri Lipavski shprehu kënaqësi për takimin dhe mundësinë që ai të zhvillohet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, si një ndër institucionet më të rëndësishme në çdo vend anëtar i BE-së. Potencoi se anëtarësimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE doemos të jetë interesi kryesor nacional i të gjithë faktorëve politikë në shtet, duke e ditur se ai proces është shumë i gjatë, i dhimbshëm, me nevojë për bërjen e ndryshimeve rrënjësore në rregullativën ligjore të vendeve kandidate për anëtarësim.

“Duhet që të gjitha vendimet e rëndësishme politike të merren me konsensus dhe e njëjta tu sqarohet mirë qytetarëve në vend”, tha Lipavski.

Ai sugjeroi se vendi ynë doemos të vazhdojë me rrugën reformuese dhe ti bëjë të gjitha ndryshimet e duhura që sa më shpejt të bëhet anëtare e BE-së, ndërsa Republika e Çekisë gjithmonë do të jetë në anën e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Të dy bashkëbiseduesit u pajtuan se koha që vjen sjell sfida dhe prandaj nevojitet bashkëpunim dhe mbështetje e ndërsjellë më e madhe, me qëllim që Republika e Maqedonisë së Veriut të mund të përparojë në rrugën e vet evropiane dhe ti tejkalojë sfidat e rënda me të cilat ballafaqohet.

TË FUNDIT
9 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
9 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
11 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
11 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
11 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

17 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
11 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
17 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
9 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
22 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ