Xhaferi: Me konsensus apo pa konsensus, zgjedhjet në afatet ligjore do të mbahen

INA
INA

08/11/2023

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi ju bëri thirrje të gjithë aktorëve politik që të arrijnë konsensus për datën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe parlamentare. Ndërkohë që u shpreh i prerë se poqëse partitë politike nuk arrijnë marrëveshje për një datë të mundshme, atëherë siç u shpreh ai me konsensus ose pa konsensus zgjedhjet do të mbahen në afatet që përcakton kushtetuta dhe ligjet e RMV-së.

“Në fund të fundit do të respektoj afatet kohore, kushtetuese dhe ligjore. Deri në fund të vitit partitë politike pjesëmarrëse në parlament duhet të dakordohen nëse dakordohen për datë të mundshme brenda afateve të parapara me kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor. Që ritheksoj edhe njëherë se zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen 60 ditët e fundit të mandatit. Data e cila duhet të jetë duhet të dakordohen, nëse nuk dakordohen e përcaktoj unë, duke respektuar gjitha afatet kohore që e kam për obligim t’i respektoj. Sa u përket zgjedhjeve parlamentare afati i rregullt është brenda 90 ditëve të fundit të mandatit dhe nëse nuk dakordohen, përsëri është kompetencë dhe obligim i imë që unë të vendos konform afateve dhe përcaktimeve kohore që janë të sanksionuara në kushtetutë dhe ligj. Kështu që apeli është të kenë konsensus, nëse duan konsensus, ndërsa zgjedhjet me konsensus, pa konsensus në afatet kohore do të mbahen”, tha Xhaferi.

Ndërkohë sa u përket ndryshimeve kushtetuese kryeparlamentari Xhaferi u shpreh se nuk e ka ndërmend ta vazhdojë seancën për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Ai tha se pret nga deputetët të reflektojnë, por se sa do të presë nuk precizoi. Xhaferi tha se seanca do të vazhdojë në momentin kur të njoftohet se 80 deputetë do të votonin “pro” ndryshimeve kushtetuese. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ