Xhaferi në takim të kryetarëve të parlamenteve të vendeve nga Evropa juglindore në Budapest

INA
INA

16/11/2023

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, do të marrë pjesë në Takimin e 11. të kryetarëve të parlamenteve të vendeve të Evropës Juglindore, që sot dhe nesër do të mbahet në Budapest, Hungari.

Tema e takimit të sivjetmë është “Procesi i integrimit evropian në Evropën Juglindore: Zgjerim dhe/ose thellim?”, ndërsa tradicionalisht këtë takim në nivelin më të lartë parlamentar e organizon çdo vit të dytë Kuvendi Nacional i Hungarisë për integrim të plotë evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Siç paralajmëruan sot nga shërbimi për shtyp i qeverisë, kryetari i Kuvendit Xhaferi do të drejtohet në tëmën e dhënë para pjesëmarrësve nga rajoni.

Përndryshe, prezencë në takim kanë konfirmuar edhe kryetarët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Malit të Zi, Serbisë, Bosnjë e Hercegovinës, ndërsa në takim, kumtuan nga Kuvendi i RMV-së, do të drejtohet edhe Euro komisari për Politika të Fqinjësisë së Mirë dhe Zgjerimit, Oliver Varheji.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

tanja fajon

Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme që vendi të ecë përpara

fabrika ats dronet

Maqedonia do të prodhojë katër lloje dronësh sipas standardeve të NATO-s

dirk jan kop holand

Kop: Maqedonia luan rrezikshëm me të ardhmen

ASH struge

Mobilizohet ASH nga Kumanova deri në Strugë (FOTO)

INFO

NA NDIQ