Xhaferi nuk mund të dalë jashtë shtetit, pse kryetari i Kuvendit nuk mund të udhëtojë njëkohësisht me presidentin

Picture of INA
INA

19/09/2023

Vetëm kryetari i Kuvendit RMV-së Talat Xhaferi, nga të gjithë krerët shtetëror është për momentin në shtet, pasi presidenti Stevo Pendarovski, kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe disa zv.kryeministra dhe ministra ndodhen në SHBA në Kuvendin e Përgjithshëm të OKB-së.

Presidenti dhe kryeministri i vendit sipas protokolleve kanë autorizime të ndryshme për udhëtim, por nuk mund të ndodh që presidenti dhe kryetari i Kuvendit, në këtë rast Xhaferi, në të njëjtën kohë të jenë jashtë shtetit, sipas nenit 82 të Kushtetutës. Presidentin e zëvendëson kryetari i Kuvendit, në rast të mungesës së tij.

Në këtë moment Talat Xhaferi është përfaqësuesi më i lartë shtetëror në vend, ndërsa zv.kryeministri Artan Grubi është funksionari më i lartë i pushtetit ekzekutiv që duhet ta udhëheqë seancën e sotme qeveritare.

Ndryshe, presidenti Stevo Pendarovski ndodhet në New Yokr, ku pasdite (sipas kohës së RMV-së) do të merr pjesë në hapjen e debatit të përgjithshëm të sesionit të 78 të Kuvendit të Përgjithshëm të OKB-së. Është paraparë që Pendarovski të ketë fjalim në debatin e së premtes, 22 shtator.

Presidenti Stevo Pendarovski e udhëheq delegacionin shtetëror në New York, në përbërje të së cilit përveç bashkëshortes së tij, Elizabeta Gjorgievska, janë edhe zv.kryeministri Fatmir Bytyqi dhe ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani.

Ndonëse nuk thuhet rreptësisht se presidenti mund të mos udhëtojë me kryeministrin, deri më tani nuk ka pasur asnjë rast që ata të shkojnë në një udhëtim bashkë apo të jenë jashtë vendit në të njëjtën kohë për gati një javë të tërë.

TË FUNDIT
20 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
1 orë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
1 orë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
1 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje
2 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

ME TE LEXUARA

22 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
16 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
1 ditë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë
12 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
22 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

INFO

NA NDIQ