Xhaferi: Shpallja e zgjedhjeve, data më e hershme 5 maj

ina-online
ina-online

26/10/2023

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, sot u ka bërë thirrje partive politike që të shqyrtojnë formimin e grupit punues për marrëveshje për zgjedhjet.

“Nuk kam ndërmend të thërras askënd, ata duhet të mbajnë përgjegjësi për këtë çështje. Përgjegjësia ime është të shpall zgjedhje të rregullta. Data më e hershme është 5 maji. Kur palët bien dakord për një datë, duhet të kenë parasysh edhe detyrimet e Marrëveshjes së Përzhinës për një qeveri teknike. Data më e hershme për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale është 14 maji dhe më vonë 8 maji”, tha Xhaferi.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ