Xhaferi: Propozimi për heqjen e “Qeverisë së Përzhinos” duhet të përkthehet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Ndryshimet ligjore për heqjen e “Qeverisë së Përzhinos” do të duhet të presin të diskutohet për ta në Kuvend, pasi siç tha kryetari Talat Xhaferi, propozimi ende nuk është vendosur në rend dite pasi nuk është përkthyer akoma.

“Në kohën e duhur, mendoj se partitë e tjera do të bashkohen që të ketë konsensus dhe propozimi të mos jetë i njëanshëm. Në koordinim do të flitet edhe me koordinatorët e tjerë që të bashkëngjiten në këtë propozim-ligj”, tha Xhaferi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Më herët, koordinatori i grupit parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski, kërkoi nga kryeparlamentari që ta plotësojë rendin e ditës me projektligjin e tyre për ndryshimin e Ligjit për Qeverinë për të shfuqizuar të ashtuquajturën “Qeveri të Përzhinos”.

Xhaferi, nga ana tjetër, tha se nuk ka afat prej 45 ditësh për zgjedhje, përveç zgjedhjes së presidentit nëse i ndërpritet mandati para kohe. Ai shtoi se zgjedhjet e parakohshme mbahen në afat prej 60 ditësh, që është nën kompetencat e KSHZ-së.

TË FUNDIT
22 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Saranda dhe Ksamili me plazhe të tejmbushura. Rama shperndan videon
1 ditë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
4 orë
Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit
1 ditë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
9 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
7 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ