Xhaferi: Rastet e Hagës janë një çështje e mbyllur

INA
INA

19/02/2024

Kryeministri Talat Xhaferi tha sot se “ligjet janë miratuar dhe historia është mbyllur”, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve lidhur me rekomandimin e Këshillit të Evropës për revokimin e Ligjit për Amnisti të vitit 2011 dhe ndjekjen penale të katër rasteve të Hagës.

“Tashmë kam dhënë një përgjigje se puna ka përfunduar në kuadër të legjislacionit dhe situatës në vend. Ajo histori ka përfunduar, ligjet janë miratuar”, u përgjigj shkurt Xhaferi pas vizitës në Konviktin Studentor në Tetovë, i shoqëruar nga ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri.

Partia Lidhja Demokratike ka dorëzuar të premten në Gjykatën Kushtetuese iniciativën për heqjen e pengesave ligjore, e cila do të lejojë vazhdimin e procedurave në katër rastet e Hagës – “Udhëheqja e UÇK-së”, “Liqeni i Likovës”, “Varezat në Neproshten”, dhe “Punëtorët e Mavrovës”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Nora-Taravari-921x614

Zonja Nora Taravari tregon për jetën me doktorin dhe arsyen pse ai vendosi të kandidojë për president

zoran-milanoviq

Presidenti kroat: Vuçiq ma çoi një letër 5 faqëshe, por ne e mbështesim Kosovën në KiE- me shqiptarët jemi të afërt dhe miq

FB_IMG_1713389349313

Bajqinovci: Na vjen keq, Bujar Osmani loboi kundër Kosovës

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

INFO

NA NDIQ