Xhaferi: Republika Federale e Gjermanisë është mbështetësja jonë e fortë

Picture of INA
INA

02/11/2023

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në takimin e sotëm me nënkryetarin e Bundestagut gjerman, Aydan Özoğuz, shprehu kënaqësinë për këtë vizitë të miqve tanë nga Bundestagu dhe theksoi se kjo vizitë është shenjë e interesi i vazhdueshëm gjerman për nxitjen e bashkëpunimit të të gjitha niveleve, duke përfshirë edhe atë parlamentar.

“Republika Federale e Gjermanisë është mbështetësja jonë e fortë”, theksoi presidenti Xhaferi, “veçanërisht në rrugën tonë drejt integrimeve evropiane dhe shpresoj që kjo vazhdimësi e bashkëpunimit intensiv të vazhdojë.

Ai theksoi vendosmërinë tonë brenda aleancës së NATO-s për të marrë pjesë në mënyrë të barabartë në të gjitha aktivitetet me partnerët tanë, përfshirë në kontekstin e Ukrainës, ku ne jemi aktivisht të përfshirë në ofrimin e ndihmës për nevojat e institucioneve ukrainase.

“Ne jemi gjithashtu plotësisht të bashkuar nga BE në lidhje me vendosjen e sanksioneve ndaj Federatës Ruse.”

Presidenti Xhaferi konfirmoi se mbështetja e Kuvendit për programin IPA do të vazhdojë, në kuadër të të cilit studiuesit që qëndrojnë në Bundestagun gjerman për trajnime dhe praktikë kalojnë një periudhë të caktuar kohore në praktikë në Kuvendin tonë.

Nënkryetari i Bundestagut Gjerman, Aydan Özoğuz, shprehu mirënjohjen për këtë vizitë në legjislaturën tonë dhe kënaqësinë për qëndrimin pozitiv ndaj vazhdimit të mbështetjes së programit IPA. Ai u ndal edhe në situatën aktuale të sigurisë në kontinentin evropian dhe në botë dhe shprehu shpresën se së bashku në një Evropë të bashkuar do ta kapërcejmë këtë periudhë të një kontinenti të ndarë. Ai theksoi se Gjermania e mbështet fuqishëm vendin tonë për fillimin e negociatave me BE-në dhe se beson se edhe Bullgaria fqinje do të rishqyrtojë hapat dhe vendimet e saj.

Në takim u shkëmbyen mendime për përfaqësimin dhe perceptimin e të rinjve në politikë, si dhe përfaqësimin dhe balancën gjinore, përkatësisht pjesëmarrjen e gruas në politikë dhe ajo u befasua pozitivisht nga rregullimi ynë ligjor i kësaj çështjeje. tejkalon dhe është mbi mesataren evropiane.

Në fund, të dy bashkëbiseduesit shprehën dakordësinë se komunikimi i ndërsjellë intensiv politik do të vazhdojë të zhvillohet edhe në të ardhmen.

TË FUNDIT
23 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
1 orë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
1 orë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
1 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje
2 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

ME TE LEXUARA

1 ditë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë
12 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
22 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
16 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut
3 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
22 orë
Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit
1 ditë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
16 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

INFO

NA NDIQ