Xhaferi: Romët janë pjesë e pandashme dhe e natyrshme e shoqërisë sonë

Picture of INA
INA

08/04/2024

Me rastin e 8 Prillit – Ditës Ndërkombëtare të Romëve, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, dërgoi një mesazh urimi për pjesëtarët e bashkësisë rome në shtet:

Të nderuar qytetarë, pjesëtarë të bashkësisë Rome,

Me kënaqësi të madhe drejtoj ndaj jush në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe në emrin tim personal, urime me rastin e 8 Prillit, Ditës ndërkombëtare të Rmëve.

8 Prilli është ditë që e shënojmë për nderin tuaj të dashur bashkëqytetarë Romë, sepse edhe ju, si edhe të gjithë qytetarët, jeni pjesë e pandashme e këtij shteti dhe shoqërie. Edhe ju, bashkë me të gjithë qytetarët i ndjeni edhe mirësitë, por edhe ditët e vështira dhe situatat që i sjell jeta. Kontribuoni me atë që mundeni, përpiqeni të përmirësohen gjendjet në çdo sferë dhe përkushtoheni ndaj sigurimit të ardhmërisë më të mirë për shtetin tonë të përbashkët, për shoqërinë tonë dhe për gjeneratat tona të ardhshme.

Me këtë rast, e jepni karakterin tuaj të vetëm dhe unik, karizmin tuaj, pozitivizmin dhe guximin tuaj. Kjo ditë, është mirënjohje nga ana e shtetit, institucioneve, bashkëqytetarëve tuaj dhe shoqërisë në tërësi se edhe ju jeni pjesë thelbësore e gjithë këtij konteksti.

Si Qeveri, përmes Strategjisë së miratuar nacionale për Romët, që është pjesë e politikave publike, shtetërore, ndërmarrim masa në fushat konkrete për të siguruar bazën për integrimin tuaj të plotë dhe të vërtetë, sepse vetëm atëherë, kur edhe ju vetë do të jeni pjesë e sistemit, do të mund të bëni më të mirën, së pari për vete, mandej edhe për gjithë shoqërinë dhe shtetin. Këtu është kryesor arsimi, që është investimi më i mirë në rritjen dhe zhvillimin e të rinjve që janë ardhmëria e shtetit, dhe të botës. Prandaj, bëhuni të mençur, bëhuni këmbëngulës, hapëroni guximshëm dhe sigurt drejt dritës që shfaqet kur do të ndriçohet mendja. Vetëm atëherë do të mund të dalë në dritë edhe potenciali juaj i vërtetë dhe origjinal i cili dallohet nga gjithë të tjerët.

Obligimi ynë si shtet dhe institucione shtetërore është të jemi pranë jush në çdo hap përpara.

Urime 8 Prilli, Dita ndërkombëtare e Romëve!

TË FUNDIT
44 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
19 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
19 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ