Xhaka debuton me fitore te Leverkusen, Stuttgart shënon pesë në shtëpi

ina-online
ina-online

19 Gusht, 2023

Bayer Leverkusen e nis me “këmbë të mbarë” edicionin numër 60 të Bundesligës teksa “Aspirinat” mposhtën në shtëpi me shifrat 3-2, Leipzig.

Vendasit e drejtuar nga trajneri Xavi Alonso u shfaqën më kërkues në fushë teksa pjesë e sfidës për 90 minuta ishte edhe mesfushori me origjinë shqiptare, Granit Xhaka.

Për Leverkusen ai që zhbllokoi shifrat ishte Frimpong në minutën e 24 ndërsa Tah dyfishoi 15 minuta më pas. Megjithatë, në të 39-të, Dani Olmo shënoi nga zhvillimet e një këndoreje për të hapur sërish ndeshjen e cila i mbylli 45 minutat e para me rezultatin 2-1.

closevolume_off
Në fraksionin e dytë, vendasit gjetën sërish rrugën e rrjetës, këtë herë me Wirts në minutën e 64-të. Por, edhe njëherë tjetër, Leipzig reagoi dhe rihapi ndeshjen me anë të Opendas. Megjithatë, rezultati nuk ndryshoi deri në fund dhe Leverkusen mori tre pikët e para të kampionatit.

Në ndeshjet e tjera, Stuttgart fitoi me shifrat 5-0, ndërkohë që Augsburg barazoi në shtëpi me shifrat 4-4 ndaj Borussia Moenchgladbach. Sakaq, fitore në javën e parë mori edhe Wolfsburg që mposhti Heidenheim me shifrat 2-0 ndërsa Freiburg mposhti në transfertë 1-2 Hoffenheim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azem azemi karate

Azem Azemi, medaljen e artë ja kushtoj gjyshes sime të ndjerë

Jurgen Klopp

Goli i anuluar i Diazit, vjen deklarata zyrtare e Liverpullit

kombetarja fitore shqiperi

Çka thonë bastet, Çekët favoritë ndaj Shqipërisë

decici

Deçiqi gjunjëzon Buduçnostin! Skuadra shqiptare lider në Kampionatin e Malit të Zi

Lewandovski levandovski

Lewandowski, i dëshiruari nga klubet arabe

Armend Destani

Reagon kryetari i KF Bashkimi nga Kumanova, Armend Destani për incidentin ndaj Sasës, ka një kërkesë për Komisionin Disiplinor (VIDEO)

klubi karate kumanove bashkimi

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

raphina-rafinja

“Goditet” Barcelona, Raphinha do të mungojë gati një muaj

myrto uzuni

Lajm i mirë për Kombëtaren shqiptare, Uzuni grumbullohet me Granadan për ndeshjen e sotme

INFO

NA NDIQ