Xhaka sfidon gjermanët me një mesazh luftarak!

Picture of ina-online
ina-online

21/06/2024

Siç luan Granit Xhaka, ashtu luan e gjithë skuadra: Çfarë vlen për Nati, vlejti edhe sezonin e kaluar në Leverkusen. Në finalen kundër Gjermanisë për vendin e parë në grupin e EM, do të ketë një duel të veçantë në mesfushë.

Pa Granit Xhakën (31), Bayer Leverkusen nuk do të ishte bërë kampion dhe fitues i kupës. Ajo që ka vlejtur për Nati për vite me radhë, vlejti edhe sezonin e kaluar në nivelin e klubit: Kur Xhaka luan mirë, edhe Nati luan mirë.

Nuk është çudi që para finales për vendin e parë në grupin A, mediat gjermane të përqendrohen tek lojtari më i mirë i sezonit të fundit të Bundesligës. “Sa e lehtë mund ta nxjerrë Gjermania Xhakën nga loja”, tallet portali online “Spox”. Dhe ofron si arsye për paraqitjen e zbehtë të Xhakës kundër Skocisë një lëvizje taktike të britanikëve, të cilët i vendosën kapitenit të Nati-t një roje personale, Scott McTominay.

Kjo mund të jetë e vërtetë në fillim. Por Xhaka nuk shqetësohet as nga performanca e tij, as nga njohuritë e fqinjëve tanë se si ta nxjerrin nga loja. “Një ide shumë e mirë e trajnerit skocez” ishte mbrojtësi personal, por kjo nuk është diçka e re: “McTominay më tha pas 20 minutash që do të qëndronte gjithmonë pranë meje. Nuk është hera e parë që dikush lejohet të më ndjekë.”

Kolegu i ekipit bëhet roje e Xhakës

Ky Robert Andrich, me mjekrën e tij të dukshme dhe tatuazhet e shumta, është gjithashtu ai, mendimi i të cilit përfaqëson vlerësimin e Xhakës në skenën e futbollit gjerman. Sepse para se të udhëhiqnin Leverkusenin drejt fitimit të dyfishtë, Xhaka ishte arsyeja pse Andrich humbi vendin e tij të përhershëm në vjeshtën e vitit 2023. Megjithatë, ai tha gjatë kësaj faze: “Granit ka një rëndësi të madhe: Kur situata bëhet kritike, ke njerëz të tillë në fushë, që kanë përjetuar shumë gjëra. Që gjithashtu e dinë se si funksionon futbolli. Ai është një lojtar shumë i rëndësishëm.” Dhe më tej: “Granit, përveç aftësive të tij futbollistike, ka sjellë në ekip edhe cilësitë e tij udhëheqëse. Ai është një nga transferimet që ka bërë mirë për ekipin, pavarësisht nga futbolli.”

Mesazhi luftarak i Xhakës drejt Gjermanisë

Jo vetëm sytë e zviceranëve, por edhe ata të gjermanëve do të jenë të drejtuar nga Xhaka të dielën. Nën vëmendjen e publikut, ai shpesh ka arritur nivelin e tij më të mirë. Ai e do këtë tension – ndoshta edhe e kërkon. Xhaka është gati. Dhe nuk do të ishte Granit Xhaka nëse para ndeshjes nuk do të dërgonte një mesazh luftarak ndaj kundërshtarit: “Ne kemi respekt për gjermanët. Por nuk do të kemi aq shumë respekt sa skocezët në ndeshjen hapëse, të cilët ia lanë plotësisht topin Gjermanisë. Ne jemi të lumtur, jemi të zjarrtë – dhe duam të fitojmë ndeshjen!”

Ndeshja e radhës do të jetë të dielën. Ajo do të zhvillohet në Frankfurt në mesfushë. Nga këndvështrimi i Xhakës, nuk do të jetë aq speciale sa ajo në EM 2016 kundër vëllait të tij që luante për Shqipërinë, Taulant. Por Xhaka do të duhet të gjejë një mënyrë: Sepse roje e tij me shumë gjasë do të jetë Robert Andrich (29). Ai Andrich, i cili e mbajti shpinën e tij të lirë në sezonin ëndërr të Leverkusenit dhe me të cilin formuan duon më të ekuilibruar të mesfushës në Bundesliga. Andrich e njeh futbollistin Xhaka brenda dhe jashtë – dhe anasjelltas. Do të jetë një nga duelet kyçe.

TË FUNDIT
3 orë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja
4 orë
Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës
5 orë
Një tjetër lajm i keq për Harry Kane
5 orë
U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne
18 orë
​Milani tenton sërish për Brojën

ME TE LEXUARA

5 orë
U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne
5 orë
Një tjetër lajm i keq për Harry Kane
4 orë
Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës
1 ditë
Florentino Perez është më i suksesshmi, por jo më i pasuri! Ja presidenti që udhëheq listën e “Forbes”
3 orë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja
1 ditë
Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!...
1 ditë
Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë
1 ditë
Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja

ballkani kf

Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës

kane

Një tjetër lajm i keq për Harry Kane

Pep Guardiola

U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne

Armando Broja

​Milani tenton sërish për Brojën

shendrit dehari

Shëndrit Deari shpallet kampion i ri tenisit në Maqedoni të Veriut

rej manaj

Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit

osimeh

Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A

mbappe mbape

Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit

INFO

NA NDIQ