Xhambaski pro Albin Kurtit: Pendarovski i ndikuar nga Beogradi

Picture of ina-online
ina-online

14/08/2023

Eurodeputeti bullgari dhe bashkëkryetari i VMRO-BND, Angel Xhambaski ka reaguar ndaj presidentit Stevo Pendarovski, i cili reagoi lidhur me vizitën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, tek pjesa e shpalosjes së një flamuri me hartën e trojeve shqiptare, e siç e quajtën harta e “Shqipërisë së Madhe”.

Xhambaski ka shkruar se ka vijuar një tjetër thirrje siç tha qesharake nga presidenti i Maqedonisë së Veriut, të cilin e ka quajtur si Stevo Kominterna, përcjell INA.

“Një tjetër thirrje qesharake nga Stevo Kominterna. Nën drejtimin e Beogradit, në përpjekje për t’i imponuar maqedonizmit doktrinën e Kominternit, pushtetarët në Shkup çuan në ndarjen e Maqedonisë së Veriut dhe për këtë fajin e mbajnë vetëm ata. Bashki dhe qytete të tëra janë shqiptarizuar tërësisht dhe prania e flamujve shqiptarë dhe të “Shqipërisë së Madhe” nuk është asgjë e re. Reagimi i Pendarovski vjen pas thirrjes së Kurtit që Maqedonia e Veriut të jetë më afër Bullgarisë, Shqipërisë dhe Kosovës sesa Serbisë. Është e vështirë në një shoqëri të ndarë të ruash iluzionin e unitetit dhe të së ardhmes evropiane, veçanërisht kur aleati juaj kryesor është Beogradi”, ka shkruar XHambaski.

Sipas tij, si Stevo Kominterna, Kovaçevski, Mickoski dhe jugonostalgjikë të tjerë s’mund të flasin për shovinizëm, urrejtje etnike dhe intolerancë.

“Jo derisa të ndryshojnë Kushtetutën, duke përfshirë bullgarët si popull shtetformues, jo derisa të ndryshojnë tekstet shkollore, plot gënjeshtra dhe falsifikime, që nxisin urrejtje ndaj Bullgarisë dhe bullgarëve dhe që mohojnë historinë tonë të përbashkët”, ka shkruar eurodeputeti bullgar.(INA)

TË FUNDIT
9 minuta
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
29 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
36 minuta
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
40 minuta
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

21 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
1 ditë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
6 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
9 minuta
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

LEXO MË SHUMË

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

shqiperi itali

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

INFO

NA NDIQ