Xi Jinping rizgjidhet president i Kinës për herë të tretë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Xi Jinping fitoi një mandat të tretë si president i Kinës pasi u rizgjodh në Kongresin e 14-të Kombëtar Popullor.

Xi u zgjodh në Asamblenë e parë të Përgjithshme të Kongresit në kryeqytetin Pekin me votë unanime në të cilën ai ishte kandidati i vetëm.

I zgjedhur president në vitet 2013 dhe 2018 dhe tashmë dhjetë vjet në postin e presidentit, Xi u rizgjodh për një mandat pesëvjeçar, duke u bërë lideri i parë në historinë e Republikës Popullore të Kinës që mban presidencën për herë të tretë.

Xi do të shërbejë gjithashtu si kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak.

Në vitin 2018, ligjvënësit në Kinë miratuan një amendament kushtetues që shfuqizoi kufirin presidencial me dy mandate, i cili i mundësoi presidentit Xi të udhëheqë vendin për kohë të pacaktuar.

Por, fillimi i mandatit të tij të tretë të paprecedentë në krye të Kinës vjen ndërsa ekonomia e dytë më e madhe në botë po përballet me sfida të mëdha, nga ngadalësimi i rritjes dhe sektori i trazuar i patundshmërive deri te një normë në rënie e lindjeve.

Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu në një nivel të ulët që nuk është parë në dekada, me dy fuqitë që përplasen për gjithçka, nga të drejtat e njeriut te tregtia dhe teknologjia.trt

TË FUNDIT
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
4 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
4 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
7 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
8 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
7 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
1 ditë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

zjarr

13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

INFO

NA NDIQ