Yamal në historinë e futbollit spanjoll, bëhet shënuesi më i ri i La Ligas

Picture of INA
INA

09/10/2023

Lamine Yamal është bërë golashënuesi më i ri në historinë e La Liga duke shënuar ndaj Granada në barazimin 2-2.

Yamal shënoi golin e parë për Barcelonën kur katalanasit ishin në disavantazhin 2-0.

Në moshën 16-vjeçare e 87 ditë, spanjolli regjistron emrin e tij në librin e rekordeve të kampionatit spanjoll.

I lindur në vitin 2007, transmeton abcnews, Yamal është një nga taletet më premtues në futbollin europian, madje performanca e tij befasuese ka bërë për vete Xavin, kështu që tekniku spanjoll ka filluar ta aktivizojë në çdo ndeshje të mundshme.

TË FUNDIT
3 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
4 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
4 orë
Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”...
4 orë
Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet
4 orë
Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

ME TE LEXUARA

16 orë
Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare
4 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
15 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
3 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
14 orë
Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë
1 ditë
Sot dy ndeshje në Euro 2024: Vëmendja tek sfida Zvicër – Gjermani
14 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
1 ditë
8 ndryshime në formacion, mësoni si do të luajë Spanja ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

kroacia futboll

Kroaci–Itali luhet për gjithçka

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

xhaka zvicer

Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA

spaleti

Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë

INFO

NA NDIQ