Ylli i Italisë krahason Shqipërinë me Anglinë

Picture of ina-online
ina-online

16/06/2024

Sulmuesi i Italisë, Federico Chiesa, ka zbuluar se iu kujtua finalja e Euro 2020, pasi Shqipëria kaloi në avantazh në fillim të ndeshjes në Euro 2024 të shtunën, më 15 qershor.

Shqiptari Nedim Bajrami kapitalizoi një rivënie të tmerrshme nga Federico Dimarco pas vetëm 23 sekondash.

Bajrami ka shënuar golin më të shpejtë në histori të Kampionatit Evropian. Dmitri Kirichenko i Rusisë mbajti rekordin e mëparshëm (67 sekonda) për golin e tij kundër Greqisë në 2004.

Italia pësoi gol herët edhe në finalen e Euro 2020, me Luke Shaw që shënoi me 1 minutë e 56 sekonda. Chiesa e krahasoi ndeshjen e Shqipërisë me finalen e Anglisë, duke thënë përm Mirror:

“M’u kujtua finalja e Euro 2020. Por ne bëmë të njëjtën gjë kundër Anglisë dhe Shqipërisë”.

Alessandro Bastoni (11′) dhe Nicolo Barella (16′) shënuan njëri pas tjetrit për t’i dhënë avantazhin “Axurrëve”. Chiesa, megjithatë, beson se skuadra e tij duhet t’i mbyllë më mirë ndeshjet, duke thënë:

“Unë mendoj se goli i shpjetë i pësuar gjithashtu na tronditi, pasi ne shkuam menjëherë në sulm dhe sipas mendimit tim merituam të shënonim disa gola të tjerë. Rrezikuam pak në fund. Këtu duhet të përmirësohemi, duke mbyllur ndeshjet”.

Italia do të rikthehet në fushë më 20 qershor kur do të përballet me Spanjën në Grupin B. Të dy peshat e rënda europiane kanë fituar ndeshjen e tyre të parë, me La Roja që e ka mposhtur Kroacinë 3-0 në ndeshjen e parë.

TË FUNDIT
6 orë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja
7 orë
Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës
8 orë
Një tjetër lajm i keq për Harry Kane
8 orë
U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne
21 orë
​Milani tenton sërish për Brojën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë
1 ditë
Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit
1 ditë
Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A
1 ditë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
23 orë
Shëndrit Deari shpallet kampion i ri tenisit në Maqedoni të Veriut
21 orë
​Milani tenton sërish për Brojën
8 orë
U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne
8 orë
Një tjetër lajm i keq për Harry Kane

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja

ballkani kf

Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës

kane

Një tjetër lajm i keq për Harry Kane

Pep Guardiola

U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne

Armando Broja

​Milani tenton sërish për Brojën

shendrit dehari

Shëndrit Deari shpallet kampion i ri tenisit në Maqedoni të Veriut

rej manaj

Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit

osimeh

Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A

mbappe mbape

Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit

INFO

NA NDIQ