Zaev dhe Gruevski përgënjeshtrojnë Ahmetin, nuk ka pasur takime të fshehta për Kodit Penal

Picture of INA
INA

19/09/2023

Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev kanë dekalruar se nuk kanë patur takime të fshehta në të cilat janë kanë rënë dakort për ndryshimet e Kodit Penal.

Deklaratat vijnë pas deklaratës së liderit të BDI-së Ali Ahmeti se në vitet e fundit ka pasur disa takime të fshehta në lidhje me ndryshimet në Kodin Penal me të cilat ulen dënimet për keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Zoran Zaev në intervisten me Televizioni 24 tha se ishte një pretendim i rremë.

Nuk është e vërtetë se kam patur takim të fsheht me Ahmetin dhe Gruevski dhe që kam bërë marrveshje për ndyshimin e Kodit Penal. Deklarata e Ahmetit nuk është e vërtetë, tha ai.

Edhe Nikolla Gruevski e mohon këtë gjë nëpërmjet të një postimi në Facebook ku ka thënë se nuk kanë patur takime të fshehta në të cilat ka marr pjesë. Ai tha se neni 353 si i papërshtatshëm me legjislacionin penal në BE është përmendur disa herë në margjinat e takimeve të tjera të organizuara për çështje juridike në nivele të ndryshme deri në vitin 2018.

Por asnjëherë nuk hyri në asnjë fazë të zbatimit, sepse në atë kohë prioritet i qeverisë ishte përndjekja më e fortë e mundshme politike, e jo harmonizimi i legjislacionit me BE-në, sidomos nëse mund të pengonte synimet kriminale të Zoran Zaev. OBRM-PDUKM ndaloi “3-4 vite më parë” siç ka thënë Ali Ahmeti në intervistën e tij, nuk mund të komentoj sepse në atë periudhë nuk kam qenë në Maqedoni, dhe pas largimit tim nga Maqedonia menaxhmenti i ri më ka shkishëruar plotësisht dhe nuk kam asnjë, kontakt ose informacion për aktivitetet dhe vendimet e tyre, përveç nga media. Prandaj, të gjithë ata që flasin për kontaktet, komunikimet, takimet apo ndikimet e mia në vendimet e këtij menaxhmenti të OBRM-PDUKM-së, janë po aq të pasakta sa të njëjtat gënjeshtra se në periudhën e kaluar kam pasur gjoja takime me përfaqësues të qeverisë, për negociatat për një çështje apo një tjetër. Nuk kam kërkuar askënd që të kërkojë amnisti për mua nga presidenti aktual i Maqedonisë, Pendarovski. I bëj thirrje presidentit të Republikës, i cili deklaroi se disa kanë biseduar me të për amnistinë time, të shpallë publikisht se kush ka kërkuar nga ai amnisti për mua, thotë Gruevski përmes rrjetit social Facebook.

TË FUNDIT
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
6 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
14 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
18 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
6 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
18 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
16 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ