Zaev, Filipçe, Dimitrov dhe Buçkovski në Athinë në gjashtëvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës

Picture of INA
INA

05/06/2024

E ardhmja e Evropës pas zgjedhjeve evropiane, procesi integrues i Ballkanit Perëndimor, zhvillimet gjeopolitike në Mesdheun Lindor, zgjidhja paqësore e mosmarrëveshjeve, zgjidhja e krizës klimatike, por edhe zhvillimet ekonomike europiane, do të jenë temat kryesore të Konferencës dyditore ndërkombëtare për paqe dhe zhvillim të qëndrueshëm që më 17 dhe 18 qershor organizohen nga “Instituti Alexis Tsipras” dhe Fondacioni “Zoran Zaev”, njoftoi korrespondenti i MIA-së nga Greqia.

Sipas informacioneve, konferenca do të mbahet në Athinë, me rastin e gjashtë vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, me pjesëmarrjen e krerëve të organizatave ndërkombëtare, kryeministrave, komisionerëve evropianë, përfaqësuesve kryesorë të qeverisë, ish-presidentëve, kryeministri, ministra dhe ministra të punëve të jashtme, si dhe “përfaqësues të partive nga i gjithë spektri demokratik me theks parti të qendrës së majtë, të majtë dhe forcave progresiste”.

Nga Maqedonia, në konferencë janë paraparë të marrin pjesë ish-kryeministrat Zoran Zaev dhe Vllado Buçkovski, ish-ministri i Punëve të Jashtme dhe ish zëvendëskryeministri Nikolla Dimitrov dhe Venko Filipçe si drejtor i Fondacionit “Zaev”.

TË FUNDIT
4 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
2 ditë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!
3 ditë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
3 ditë
NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
4 ditë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

ME TE LEXUARA

4 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

LEXO MË SHUMË

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

energji rryme

Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

serbet tifozet

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

policia-mali-zi

Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

micotakis mitsotakis

Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit

venecia venedik

Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

INFO

NA NDIQ