Zaev paralajmëroi ambasadorin austriak me padi për shpifje

Picture of ina-online
ina-online

27/06/2023

Ambasadori austriak në Maqedoninë e Veriut, Georg Vucas, sot praktikisht ka urdhëruar aktgjykim në gjykatën maqedonase.

Ambasadori kërkoi që të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët të ndërrohen në një proces mes dy kompanive private, njëra kompani austriake dhe tjetra maqedonase, në pronësi të një kushëriri të ish-kryeministrit Zoran Zaev.

Ambasadori thërret drejtpërdrejt ish-kryeministrin në një deklaratë dërguar mediave. Është një kontest në të cilin kompania austriake ka vështirësi në arkëtimin e borxhit nga kompania maqedonase.

Në një prononcim për Infomax, Zaev ka theksuar se është distancuar nga çdo përfshirje në kontestin e përmendur dhe ka theksuar se nëse përmendet edhe një herë në një konotacion të tillë, do të duhet ta padisë ambasadorin.

– Distancohem plotësisht nga çdo përfshirje ime në kontestin e përmendur biznesor që po zhvillohet në gjykata. Me sa shoh dhe lexoj në njoftimin e ambasadorit, ky proces i biznesit gjyqësor është publik dhe transparent si të gjitha proceset e tjera gjyqësore. Ligjet vlejnë njësoj për të gjithë dhe jam i bindur se gjykata do të marrë një vendim ligjor siç pritej pavarësisht se për cilin qytetar apo person juridik bëhet fjalë.

Më mbetet vetëm t’i bëj thirrje organeve gjyqësore dhe gjyqësore, si çdo institucion tjetër, që të marrin vendime ekskluzivisht të ligjshme dhe të mos lejojnë askënd të ndikojë mbi to në punën dhe vendimmarrjen e tyre. Nëse ambasadori dhe ambasada e përmendin edhe një herë emrin tim në një konotacion kaq negativ, nuk do të mund të bëj asgjë tjetër përveçse do të më duhet t’i padisë për dëmtim të nderit dhe reputacionit.

Unë e konsideroj veten mik të Austrisë dhe gjatë përgjegjësisë sime si kryeministër kam krijuar marrëdhënie të shkëlqyera miqësore dhe bashkëpunim në Austri. Pra, nuk do të lejoj që përfaqësuesi i parë i Austrisë në Maqedoni të ma njollosë emrin me kaq lehtësi dhe pa asnjë provë. Përmendja e radhës e emrit tim në këtë mënyrë do të thotë se do të më duhet të shkoj në gjykatë me ambasadorin e Austrisë për të treguar dhe vërtetuar çdo përfshirje timen, në të kundërt do të kërkoj falje publike, dëmshpërblim për dëmin e nderit dhe reputacionit dhe a do ta informoj personalisht MPJ-në e Austrisë dhe Qeverinë e Austrisë për këtë qëndrim të ambasadorit të Austrisë, thotë Zaev në një prononcim për Infomax./Zhurnal.mk

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

7 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 ditë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
7 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Mickoski komenton “propozimin për kantonizimin e shtetit”: Janë tentime për prishjen e karakterit unitar të shtetit
5 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ