Zaev: Rajoni do të jetë energjetikisht shumë më stabil nëse veprojmë së bashku

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Prill, 2023

Rajoni do të jetë shumë më stabil dhe më i sigurt, nëse veprojmë dhe punojmë së bashku, porositi ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev gjatë panel diskutimit kushtuar energjetikës në Forumin ekonomik Delfi në Greqi, njofton korrespondenja e MIA-s nga Athina.

Zaev u përqendrua në rëndësinë e bashkëpunimit të vendeve të rajonit, si shembll i përmendi edhe Greqinë dhe Bullgarinë, theksoi se njëjtë si edhe me vaksinat gjatë pandemisë, asnhti edhe tani për krizën energjetike, ka ekzistuar ndihmë nga fqinjët, por edhe theksoi se nevojitet që të punojmë bashkë, të vazhdojë bashkëpunimi në pritje të dimrit të ardhshëm.

“E kaluam krizën energjetike me ndihmën e miqve tanë – Greqi, Bullgari dhe Serbi. Greqia ka ndarë me ne resurse të veta, siç ndanë më parë vendet edhe vaksina”, theksoi Zaev.

Ish-kryeministri dhe themelues i Fondacionit Zaev, gjatë pjesëmarrjes së tij në Forum i përmendi edhe investimet greke në Maqedoninë e Veriut.

Në panel ishte i pranishëm edhe ministri i Mjedisit dhe Energjetikës së Greqisë, Kostas Skrekas, i cili theksoi se siguria energjetike nuk është çështje kombëtare, por rajonale.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

stoltenberg nato

Stoltenberg: Dhuna ndaj KFOR-it në Kosovë është krejtësisht e papranueshme

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

MUHAMERI

Ushtria partiake e “fejsbukut” në Maqedoni

Kuvendi

Caktohen vazhdimet e tre seancave plenare

Grubi korridori 8

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

INFO

NA NDIQ