Zaev-Tsipras: Është shqetësuese rritja e populizmit nacionalist

Picture of INA
INA

14/05/2024

Ish-kryeministri grek Alexis Tsipras ka biseduar në telefon me ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit politike në Maqedoninë e Veriut, raporton “Kathimerini”.

Burime pranë Tsipras i thanë gazetës se ish-udhëheqësit theksuan rëndësinë e ruajtjes së Marrëveshjes së Prespës 2018 dhe vazhdimit të bashkëpunimit midis vendeve të tyre, veçanërisht përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Ata kanë ngritur shqetësime për rritjen e populizmit nacionalist nga të dyja palët, duke e cilësuar atë si hipokrit dhe të rrezikshëm.

Dy politikanët ranë dakord të vazhdojnë me iniciativat që synojnë ruajtjen e paqes, ruajtjen e Marrëveshjes së Prespës dhe inkurajimin e marrëdhënieve më të ngushta mes qytetarëve të Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut.

TË FUNDIT
1 orë
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
1 orë
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
4 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
4 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
4 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
13 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
10 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
6 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
5 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
4 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
4 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ