Zaharieva: Pendarovski po pengon marrëdhëniet dypalëshe, duke i shërbyer Beogradit dhe Moskës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2023

“Presidenti Stevo Pendarovski nuk i mbron interesat e atdheut të tij, por i shërben politikës së Serbisë dhe Rusisë në Ballkan. Me deklaratat e tij ai po pengon zhvillimin e marrëdhënieve mes Sofjes dhe Shkupit”, theksoi për BGNES, Ekaterina Zaharieva, ish-shefe e diplomacisë bullgare dhe kryetare aktuale e Komisionit për Politikë të Jashtme.

Sipas saj, Bullgaria duhet të ketë një reagim shumë të prerë dhe të prerë ndaj deklaratës së Pendarovskit, përcjell INA.

“Për fat të keq, kjo nuk është hera e parë që ai bën deklarata të ashpra që nuk ndihmojnë në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe”, tha ajo në një deklaratë.

Lidhur me sugjerimet që Pendarovski dha në fjalimin e tij për shpalljen e ekstremistëve bullgarë si persona non grata dhe për të mos lejuar që ata të hyjnë në përkujtimoren e Goce Dellçevit më 4 shkurt, Zaharieva tha: “Shpresoj shumë që qeveria maqedonase të mos e pranojë kërkesën e tij, sepse do të përshkallëzojë shumë më tepër marrëdhëniet dypalëshe.

“Kjo do t’u shërbejë atyre politikanëve bullgarë që nuk do të lejohen të hyjnë në territorin e Maqedonisë së Veriut. Disa prej tyre gjithashtu nuk ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, theksoi ajo. /Novatv.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

INFO

NA NDIQ