Zajkova: Jo vetëm apanazhi, duhet të hiqen edhe paushallët që kapin katër rroga mesatare

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Nuk do të merrja kurrë apanazh sepse do t’i rikthehem angazhimit tim profesional në fushën e drejtësisë, tha deputetja e PLD-së, Monika Zajkova e ftuar në TV Alfa, duke komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila javën e kaluar hoqi apanazhin për zyrtarët që do jep dorëheqjen, transmeton Portalb.mk.

“Kur e hapim çështjen e apanazhit si përfitim, duhet të hapim edhe çështje të tjera, përkatësisht se sa në institucione ka bodre drejtuese dhe mbikëqyrëse ku anëtarë janë njerëz që sipas ligjeve “marrin” deri në 4 rroga mesatare, përafërsisht rreth 150 deri në 200 mijë denarë paushall për vetëm një paraqitje në seancën e Bordit drejtues”, shtoi ajo.

Zajkova theksoi se kemi një sërë agjencish, organe të cilat publiku fare nuk i njeh dhe marrin të ardhura të mëdha.

Javën e kaluar Gjykata Kushtetuese shfuqizoi nenin 22 të Ligjit për pagat dhe kompensimet e tjera të zyrtarëve të zgjedhur dhe të emëruar, gjegjësisht humbet e drejta për “Apanazh”.

Sa i përket dispozitave të tjera Gjykata vendosi që të mos nisë procedurë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së neneve: 19, 20, 21, 23, 24 dhe 25 të Ligjit të shënuar në pikën 1 nga ky vendim dhe vendosi që ta hedhë poshtë nismën në lidhje me kërkesën për vlerësim të pëlqimit të ndërsjellë të dispozitave të shënuara në pikat 1 dhe 2 nga ky vendim me nenet: 105, 106 dhe 113 nga Ligji për marrëdhënie pune.

Një rast të tillë kishte para katër vjetëve kur apanazh kërkuan anëtarët e KSHZ-së të cilët në vitin 2017 vetë dhanë dorëheqje nën presionin e publikut dhe ambasadorit amerikan Xhes Bejli i cili publikisht i kritikoi se kanë votuar bonuse për zgjedhjet lokale në vlerë prej katër dhe dy pagave shtesë.

Apanazhi, apo kompensimi financiar gjatë kohë në RMV është temë e diskutueshme duke e pasur parasysh se funksionarët marrin para në kurriz të shtetit, edhe pasi që të ndalojnë kryerjen e funksionit.

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese është vetëm për nenin 22, ndërkaq neni 19 parasheh që nëse funksionarët apo deputetët pas mbarimit të mandatit të tyre mbesin pa punë, shteti ka të drejtë t’u japë pagë mujore deri në 1 vit.

TË FUNDIT
38 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
39 minuta
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
1 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
2 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
38 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
8 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
3 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
1 ditë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ