Zakharieva: Janë nënshkruar së paku 20 memorandume me Maqedoninë e Veriut, shumica kanë ngelur në letër

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Vetëm për Korridorin 8 midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në vitet e fundit janë nënshkruar tre memorandume. Kështu ia ka kujtuar nga foltorja e Kuvendit, ish-ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zakharieva, kryeministri Kiril Petkov, i cili sot raportoi para deputetëve për takimet maqedono-bullgare, transmeton “BGNES”.

Zakharieva theksoi se janë nënshkruar së paku 20 memorandume, por shumica e tyre mbeten në letër dhe nuk janë realizuar nga Shkupi.

“Zvogëloni pak entuziazmin, do ta ngrini shumë lart rampën dhe pastaj do të duhet të shpjegoheni”, tha Zakharieva, duke shtuar se kjo është “këshillë miqësore, jo armiqësore”.

Lidhur me dokumentet e nënshkruara me Maqedoninë e Veriut, Zakharieva theksoi: “Të shohim se çfarë do të pasojë prej tyre”.

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
23 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
14 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
13 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ