Po zbrazen shkollat në Strugë, 50 parashkollorë më pak se viti i kaluar

Picture of ina-online
ina-online

23/08/2023

Numri i nxënësve në Strugë që janë regjistruar në klasën e parë është ulur në krahasim me vitin e kaluar.

Këtë vit janë regjistruar rreth 50 më pak se vitin e kaluar, tregojnë të dhënat e Komunës së Strugës.

Sipas informacioneve nga zyra e shtypit e komunës, numri i nxënësve të klasës së parë ka shënuar rënie të vazhdueshme në vitet e kaluara, kështu që në vitin 2020/2021 janë regjistruar 590, ndërsa vitin pasues janë regjistruar 548 nxënës të klasës së parë, ndërsa këtë vit janë regjistruar 496 nxënës të klasës së parë për vitin shkollor 2023/24.

“Numri i nxënësve të klasës së parë në fillim të vitit shkollor mund të ndryshojë”, njoftojnë për AIM nga zyra e shtypit komunal, duke theksuar se të gjitha shkollat ​​fillore dhe rajonale në territorin e komunës së Strugës janë gati për fillimin e vitit shkollor.

Arsyet e rënies së numrit, siç theksojnë nga Komuna e Strugës, janë emigrimi, ulja e natalitetit etj.

TË FUNDIT
5 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
5 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
7 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

ME TE LEXUARA

20 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”
5 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
17 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
12 orë
Profesoresha nga Shkupi: Mos qofshi në lëkurën tonë në fundvit kur përfundohen notat!
20 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
16 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

INFO

NA NDIQ