Zbulimi “i jashtëzakonshëm” në afërsi të Arktikut mund të shpëtojë Europën nga ndikimi kinez

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Një zbulim i jashtëzakonshëm në veriun e Europës mund të ndryshojë kursin e ekonomisë së kontinentit, dhe ta projektojë atë jashtë ndikimit kinez.

Prej vitesh qeveritë europiane po tentojnë të gjejnë brenda tyre lëndët e para që shërbejnë për ndërtimin e komponentëve më të avancuara në teknologji.

Këto elementë, si kobalti, titani dhe të paktën 17 elementë të tjerë më pak të njohur nga publiku i gjerë, përmblidhen në termin tokë e rrallë”, sepse gjenden në mes materialeve të tjera të pavlerë, ku pak kilogramë mund të nxirren nga dhjetëra tonelata tokë.

Kina është vendi me përqendrimin më të madh të këtyre metaleve, ku mendohet se vendi aziatik disponon rreth 40% të tregut, që prodhon rreth 140 mijë tonelata në vit.

Por kompania shtetërore suedeze LKAB, ka dhënë lajmin e madh se në veri të vendin skandinav, në afërsi të qytetit të Kirunës, e pas disa testimesh është gjetur ai që cilësohet si depozitimi më i madh në Europë, potencialisht rreth 1 milionë ton.

Një sasi që do të lehtësonte prodhimin e baterive për mjetet elektrike por edhe turbinat eolike, fibrat optike, radarët ushtarakë e të tjerë.

Do të duhet ndoshta një periudhë 15 vjeçare testimesh para se të fillojë shfrytëzimi i plotë i depozitimit në afërsi të rrethit arktik.

Ndërkohë, prej vitesh qendra e qytetit më verior në Suedi ka kohë që po spostohet rreth 3 kilometra nga ku ndodhej fillimisht pikërisht për të mundësuar gërmimet.

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
12 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
14 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
2 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
14 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
12 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
2 orë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

Palestina gaza

Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen

izrael tel aviv gaza

Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

INFO

NA NDIQ