Zbulohen dokumente strategjike të Putinit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Yahoo News ka marrë dokumente strategjike të klasifikuara të përpiluara nga Kremlini që sipas tyre zbulojnë planet ambicioze të Rusisë për të zgjeruar ndikimin e saj në shtetet baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë. Bëhet fjalë për ish-republikat sovjetike, tani anëtare të NATO-s dhe BE-së, qeveritë e të cilave kritikojnë ashpër politikën e jashtme të Rusisë, shkruan Yahoo News.

Ndër të tjera, dokumentet tregojnë synimin e Moskës për të parandaluar ndërtimin e bazave ushtarake të NATO-s, për të dobësuar qeveritë demokratike lokale, për të zgjeruar ndikimin kulturor dhe gjuhësor rus dhe për të forcuar organizatat politike pro-Kremlinit. Por pushtimi i mëvonshëm rus i Ukrainës ka minuar pothuajse çdo aspekt të planeve që ishin përgatitur në vitin 2021, shtoi portali.
“Estonia, aleatët dhe partnerët tanë kanë qenë prej kohësh të vetëdijshëm për interesin e Rusisë në përdorimin e taktikave hibride për të arritur qëllimet e saj dhe të përpiqet të konsolidojë ndikimin e saj në vende të tjera,” tha kryeministri estonez Kaja Kalas për Yahoo News.

Dokumentet u prodhuan nga Drejtoria e administratës së Putinit për Bashkëpunimin Ndërkufitar, e cila ka formuluar plane të ngjashme, të zbuluara më parë nga Yahoo News, për aneksimin zvarritës të Bjellorusisë dhe përmbysjen e qeverisë pro-perëndimore të Moldavisë.

Pavarësisht emrit të mirë, Drejtoria për Bashkëpunim Ndërkufitar përbëhet nga oficerë të inteligjencës ruse nga tre shërbimet kryesore të spiunazhit, FSB, SVR dhe GRU, që përfaqësojnë agjencitë vendase, të huaja dhe ushtarake. Plani i vërtetë i administratës është të kthejë kombet në sferën e ndikimit të Rusisë.

Me një popullsi nga një deri në tre milionë, Estonia, Lituania dhe Letonia janë vende të vogla të zbehta nga Rusia, por të vendosura strategjikisht në skajin lindor të NATO-s dhe BE-së. Të aneksuara nga Moska si pjesë e një marrëveshjeje midis Adolf Hitlerit dhe Joseph Stalinit, tre demokracitë e sotme liberale rifituan pavarësinë e tyre pas rënies së perandorisë sovjetike. Aleanca e tyre me Perëndimin është një burim ankthi i thellë për regjimin e Vladimir Putinit, veçanërisht pasi qindra mijëra rusë etnikë jetojnë brenda kufijve të tyre.

Çdo vend trajtohet në dy tekste të veçanta në dokumentet e Kremlinit. E para rendit “interesat strategjike të Federatës Ruse” në fusha të ndryshme dhe në periudha të ndryshme. Një tekst tjetër përshkruan rreziqet që qëndrojnë në rrugën e Rusisë.

Një burim i inteligjencës evropiane e përshkroi administratën presidenciale ruse si një lloj think-tank që, përveç krijimit të recetave për politikën e jashtme ruse, vendos gjithashtu të zhvillojë fushata dezinformuese si një mënyrë për të dobësuar lidhjet tashmë ekzistuese midis aleatëve.

“Dokumentet e Balltikut nuk synojnë të fitojnë ndikim në vendet e prekura. “Përkundrazi, ato janë një politikë kontrolli për të parandaluar rënien e mëtejshme të ndikimit rus”, tha burimi për Yahoo News në kushte anonimiteti. Pak në Kremlin, shtoi burimi, mendojnë vërtet se vendet baltike mund të kthehen në rrugën ruse. Një plan më realist do të ishte mbjellja e opozitës së brendshme për të mos rrëshqitur plotësisht në sferën perëndimore.

Rreth 300,000 rusë etnikë jetojnë në Estoni, domethënë ata janë rreth 24% e popullsisë. Rreth 471,000 njerëz jetojnë në Letoni, që është afërsisht 25% e popullsisë së saj. Lituania, më e populluara në Balltik me 2.8 milionë banorë, ka diasporën më të vogël ruse: 140,000 banorë ose vetëm 5%.

Moska ka kritikuar për vite me radhë të tre shtetet baltike për hezitimin e tyre për të njohur rusishten si gjuhë zyrtare dhe për diskriminim të dyshuar ndaj rusëve etnikë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Makron Macron

Macron ia thotë në sy udhëheqësve evropianë: Rusia nuk duhet të fitojë!

rishi-sunak

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

orban

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

INFO

NA NDIQ