Zbulohet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

Picture of INA
INA

15/05/2024

Zbardhet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, Robert Fico, dhe bëhet fjalë për Juraj Cintula, një shkrimtar i njohur në Sllovaki.

Motivi i sulmit mbetet i panjohur dhe sipas mediave vendase, thuhet se ia bërtitur para se të qëllonte katër herë.

Njeriu që qëlloi kryeministrin Robert Fico ishte Juraj Cintula, një shkrimtar 71-vjeçar nga Levice. I lindur në vitin 1953, ai është një nga themeluesit e Klubit Letrar DÚHA në 2005.

Ai shkroi tre përmbledhje me poezi. Që nga viti 2015, ai është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovakë.

Sipas informacioneve, në vitin 2016, ai a punuar si në një qendër tregtare në Levice, ku është shkarkuar nga puna.

“Bota është plot me dhunë dhe armë. Njerëzit duket se po çmenden”, tha ai në një video tetë vjet më parë. “Emigrantët po derdhen në Evropë, ka urrejtje dhe ekstremizëm kudo, por gjëja më e keqe është se qeveritë e shteteve evropiane nuk kanë alternativë ndaj këtij kaosi në fund të fundit është një person.”

TË FUNDIT
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
12 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
14 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
2 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

ME TE LEXUARA

2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
2 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
14 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
12 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

LEXO MË SHUMË

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

auto_donald-trump-oval-office1550229304

GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

erdogan

Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

INFO

NA NDIQ