Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Picture of ina-online
ina-online

11/06/2024

Po bëhen thuajse një vit prej kur Komisioni i Bashkimit Evropian, ka vendosur një pako masash ndaj Kosovës.

Njëra nga kërkesat e BE-së, për heqjen e masave ishte mbajtja e votimeve në veri, prillin e këtij viti, por përkundër saj, masat po vazhdojnë të mbesin akoma në fuqi dhe deri më tani s’ka ndonjë lëvizje sa i përket se kur do të hiqen ato.

Lidhur me heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës, ka folur ekskluzivisht zëdhënësi i Bashkimit Evropian.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka deklaruar se Bashkimi Evropian, është i gatshëm të i heq masat për Kosovën.

Stano, thotë se për këtë ka një konkluzion të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme.

‘’Në konkluzionet e tij të 12 dhjetorit 2023, Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme rikujtoi se BE-ja është e gatshme të heqë masat ndaj Kosovës në rast të përparimit të mëtejshëm në përmbushjen e kërkesave të BE-së të shprehura në deklaratën e 3 qershorit 2023’’ thotë Stano.

Ai deklaron se autoritetet e Kosovës e dijnë se çfarë duhet të bëjnë për heqjen e masave.

‘’Autoritetet e Kosovës e dinë shumë mirë se çfarë duhet të bëjnë’’

Stano, deklaron se Këshilli i Shteteve Anëtare të BE-së, ka ftuar përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, që të preznatoj një raport mbi përmbushjen e kërkesave të BE-së, ndaj Kosovës, raport ky sipas tij është ende në finalizim dhe se thotë që së shpejti do të paraqitet tek shtetet anëtare të këshillit.

‘’Këshilli (Shtetet Anëtare të BE-së) ftoi Përfaqësuesin e Lartë Borrell që të prezantojë një raport mbi përmbushjen nga Kosova të kërkesave të BE-së. Raporti është ende në finalizim dhe së shpejti do t’u paraqitet Shteteve Anëtare në Këshill’’ deklaron zëdhënësi i BE-së.

Komisioni Evropian, vitin e kaluar kishte vendosur një pako masa si ndëshkuese ndaj Kosovës, sipas tyre për shkak të përshkallëzimit të situatës së sigurisë në veri të shtetit.

Masat e vendosura nga BE-ja ndaj Kosovës përfshinin: suspendimin e përkohshëm të grupeve punuese për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, mosftesën e Kosovës në takime të nivelit të lartë dhe suspendimn e vizitave bilaterale.

Gjithashtu, u suspendua edhe programimi i fondeve për Kosovën, të cilat ishin paraparë të dorëzoheshin përmes Kornizës së Investimeve në Ballkanin Perëndimor dhe IPA 2024 (Intrumentet e Para-Anëtarësimit)

TË FUNDIT
13 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
14 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
16 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
18 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

ME TE LEXUARA

18 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
16 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
14 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
13 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

Peter Stano

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Albin Kurti Shkup

Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

edi rama

Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

INFO

NA NDIQ