U pyet se kush ndikoi në lirimin e policëve, kjo është përgjigja e zëdhënësit amerikan Miller

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Të hënën, Serbia liroi tre policët e Kosovës të rrëmbyer më 14 qershor brenda territorit të Republikës.

Për këtë çështje pati shumë reagime, ndërsa u tha se për lirimin e tyre kontribuoi ish i dërguari i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Richard Grenell, bashkë me kryeministrin Edi Rama.

E gjatë ditës së sotme, në konferencën e rregullt me gazetarë të zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Matt Miller, ky i fundit u pyet në lidhje me atë se kush ndikoi në lirimin e tyre.

Madje u pyet nëse ka qenë ndonjë ish-zyrtarë e ish-administratës amerikane, por Miller tha vetëm se është i lumtur që u liruan ata, dhe nuk komentoi më shumë.

“Nuk do ta vë veten në pozitë për të folur për ish-zyrtarë të administratës”, tha Miller, teksa shtoi se “edhe ashtu tash kam punë boll të madhe”.

“Do të flas për qeverinë e Shteteve të Bashkuara dhe ajo që bëmë ne është që kërkuam për lirimin e atyre tre zyrtarëve policorë”, tha Miller në këtë konferencë.

Ai tha se ShBA-ja është e lumtur me faktin se ata tre janë liruar. “Siç ndodh shpesh, suksesi ka njëmijë baballarë, dhe cilado që të ketë arsyeja që i bëri autoritetet t’i lirojnë ata tre zyrtarë policorë, ne jemi të lumtur që pamë të ndodhë kjo”, deklaroi Miller.

Për lirimin e tyre, komentoi edhe kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, i cili la të kuptohet se ishte pikërisht kërkesa e tij ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ajo që ndikoi në marrjen e vendimit lirues.

Ndërkaq, siç raporton “Pavlovic Today”, në takimin që Orban e zhvilloi me Vuçiqin në Beograd, i pari i kishte dhënë informata të dytit mbi pasojat potenciale nëse Serbia do të vendoste të mos i lironte policët kosovarë./BS

TË FUNDIT
18 orë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
18 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm
1 ditë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
2 ditë
Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

ME TE LEXUARA

18 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
18 orë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

Elizabet Alen Liz Allen

Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

veriu policia manastir

Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

albin kurti taravari vlen

Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë

INFO

NA NDIQ