Zejneli: Pa Ali Ahmetin, BDI-ja mund të shkatërrohet! (Video)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2023

Profesori dhe analisti i njohur nga Tetova, Xhelal Zejneli, ka komentuar për gazetën LAJM, zhvillimet e fundit brenda BDI-së. Ai vlerëson se përplasjet e fundit janë shumë të dëmshme subjektin dhe mund ta çojnë edhe drejt shpërbërjes partinë më të madhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut, në dy dekadat e fundit.

“Përplasjet brenda BDI-së janë shumë të dëmshme për këtë parti dhe e dobësojnë atë. Nuk janë punë të mira për një parti që pretendon se ju prin proceseve në hapësirën politike shqiptare. Mund të ketë pasoja të rënda, sot edhe në të ardhmen. Sot shqiptarët kanë një agjende dhe kauzë të rëndësishme, siç është ajo për ndryshimet kushtetuese për t’i hapur rrugën vendit për tu integruar në BE. “Grupi i zjarrit” brenda BDI-së ka realizuar qëllimet e veta në 20 vitet e fundit dhe tani funksionon si parti në vete, jo si fraksion. Sa është Aliu, këto problem ndodhi, por merreni me mend kur mos të jetë Aliu, kësaj partie mund t’i kanoset edhe shpërbërja”, tha, mes tjerash, analisti dhe profesori nga Tetova, Xhelal Zejneli për gazetën LAJM.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ