Zekolli: “Është e rëndësishme të bëjmë distancimin në mes shqiptarëve dhe ahmetovitëve”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Analisti politik Arsim Zekolli ka dhënë disa vlerësime të rëndësishme në postimin e tij në Facebook. Ai sqaron se raundi i fundit i tensioneve Maqedoni – Bullgari duket spontan në sipërfaqe, por në fakt është zanafilla e tentativave serbe që përmes Maqedonisë të hyjë në Bullgari dhe ta destabilizon atë. “Të njëjtat metoda, të njëjtat skenarë, aktorë të njohur, propaganda identike të përdorura kudo në rajon. Tërë skenari është i dizenjuar për provokim përbrenda Bullgarisë.”
Më tej ai shton se kësaj radhe, pjesë e këtij projekti – sikur në Kosovë – është edhe Bashkimi Demokratik për Integrim. Në sipërfaqe duket sikur bullgarët kanë kuptuar (ca më herët se në Prishtinë) për rolin tinzar të ahmetovitëve në ekzekutimin e skenarëve serbo-maqedonase, por megjithatë jo edhe thellesinë e saj. “Mos harroni se shoveni i maskuar Pendarovski që prin tani në tensionimin e raporteve me Bullgarinë u zgjodh me përkrahje masive të ahmetovitëve kundër kandidatit shqiptar, të cilit edhe prindërit e vdekur ja shanin nëpër tubime.” Së fundi, as vizita e sotme e kukullës të Viktor Orbanit nuk është e rastësishme.
“Prandaj është e rëndësishme të bëjmë distancimin mes shqiptarëve dhe ahmetovitëve.”
Rajoni është zhytë thellë në cikël krizash që do zgjasë për vite e vite. Dhe faji për këtë krizë është kryekeput të ShBA dhe Gjermania.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ