Zekolli:Ali Ahmeti ndjehet i lëndueshëm si asnjëherë më parë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2023

Analisti Arsim Zekolli ka komentuar zhvillimet e fundit në skenën politike në Maqedoni.

Duke folur për liderin e BDI-së, ai thotë se, Ahmeti ndjehet i lëndueshëm si asnjëherë më parë.

“Muhabeti ne fillim ishte per 80 deputet per ndryshime kushtetuese.

Pastaj u shedrua ne muabet kush e ka shumicen ne Kryesine e BDI.

Tani, vet partneret e koalicionit qeverises dyshojne nese Qeveria ka 60 vota ne Kuvend.

Opozita kerkon zgjedhje, por per habi nuk paraqet interpelance per (mos)besim te Qeverise.

Komplet skena politike eshte barte ne boten virtuale dhe ne kampanja psikologjike per te futur dyshimin te tjeret dhe per te fshehur frigen ne vete.

Ali Ahmeti tenton te rrezaton vetbesim para publikut ne numra modest, por bredhjet neper Shkup e Strumice deshmojne se ndjehet i lendueshem si asnjehere deri me tani.

Besimi i tepruar i Kovaqevskit ne shkathesite e Bujarit dhe Mariqiq tani sjell koston e ballafaqimit me kriza ditore qe ja pergadisin rivalet ne parti. Brengat e tija ne politiken e jashtme do trefishohen ne muajt para nesh.

Vrapi per tu fut ne Qeveri do zgjat edhe ca jave, maksimalisht 2 muaj. Por ne vitin e fundit para zgjedhjeve, eshte me profitabile te jesh ne opozite se ne Qeveri me rezultate absurdisht minimale.

Politika e saloneve eshte e fiksuar par numrave matematikor dhe nuk shef se hesapi nuk del sipas planeve.
Politika e mangupave preferon algjebren dhe deri tani po ja arrin te shton saldon.

Do je ky vit i befasive”, ka shkruar Zekolli. (INA)

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
12 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

23 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
14 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
23 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
14 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ