Zelensky: Fillimi i negociatave të anëtarësimit në BE është prioritet

Picture of INA
INA

25/10/2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të martën u tha komisionerëve të Bashkimit Evropian se fillimi i bisedimeve të anëtarësimit në BE këtë vit ishte një prioritet kryesor për Kievin.

Në një fjalim me video në një takim të Kolegjit të Komisionit Evropian, ai tha se Ukraina ka punuar për të zbatuar shtatë rekomandimet e saj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Edhe pse Zelenskyy tha se Kievi nuk po kërkonte “zbritje politike”, ai beson se ka bërë “shumë më shumë sesa mund të pritej nga një vend që i është nënshtruar agresionit në shkallë të plotë”.

Ukraina aplikoi zyrtarisht për anëtarësim në BE më 28 shkurt 2022, vetëm katër ditë pas fillimit të pushtimit të Rusisë.

“Ukrainasit kanë qenë dhe mbeten optimistë për Bashkimin Evropian. Dhe optimizmi ynë dëshmohet nga fakti se sa fort BE-ja qëndron në vlerat e saj dhe na ndihmon të mbrojmë lirinë dhe pavarësinë tonë”, tha ai, shkruan Euronews.

Ekzekutivi i Bashkimit Evropian do të paraqesë vlerësimin e ecurisë që ka bërë Ukraina në ofertën e saj për anëtarësim, më 8 nëntor.

TË FUNDIT
55 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
3 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
12 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
21 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
12 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
12 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
12 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

Biden

Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

INFO

NA NDIQ