Zelensky kërkon më shumë mbështetje nga perëndimi

INA
INA

06/11/2023

Kundërofensiva e Ukrainës në luftën me Rusinë nuk ka dhënë rezultat siç pritej, partnerët perëndimorë të Kievit po tregojnë shenja lodhjeje, por për Volodymyr Zelensky, koha për negociata me Moskën nuk ka ardhur ende.
Kjo periudhë është e vështirë për Ukrainën. Me afrimin e dimrit, drejtuesit e Forcave të Armatosura të vendit kanë pranuar se nuk po presin “zhvillim të rëndësishëm” në fronte.

Konflikti Izrael-Hamas ka lënë në hije luftën në Ukrainë dhe situata e brendshme politike në SHBA vë në pikëpyetje se sa gjatë Uashingtoni do të jetë në gjendje të vazhdojë të mbështesë Kievin, siç ka qenë deri më tani.

Zelensky përsëriti qëndrimin e tij se nuk mund të ketë negociata me Rusinë për momentin, raporton
“Nuk ka dialog me terroristët. Fjala e tyre është e pavlerë, ata vetëm duan të shkatërrojnë dhe vrasin. Ukraina do të vazhdojë luftën kundër trupave të Vladimir Putin. Ne nuk jemi të gatshëm t’i japim lirinë tonë terroristit Putin”, tha Zelensky.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

gaza

Pas më shumë se 7 javësh, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në veri të Gazës

INFO

NA NDIQ