Zelensky: Kujdes në Ballkan, Rusia po përgatit një “shpërthim”

ina-online
ina-online

16/11/2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, tha se Rusia mund të krijojë kriza të reja në Ballkan dhe në Moldavi, në mënyrë që të largojë vëmendjen e botës nga lufta në Ukrainë.

“Sot të gjithë po flasin për krizën në Lindjen e Mesme. Por siç e thashë më parë sinqerisht, ky nuk është problemi i djeshëm. As problemi i pardjeshëm. Të gjithë e dinë për këtë konflikt të vazhdueshëm dhe luftë të vazhdueshme, por askush nuk dëshiron ta quajë fund. Për të qenë i përshtatshëm, në një moment, thjesht merrni përsëri këtë mekanizëm. Ky është një shpërthim në Lindjen e Mesme, Rusia qëndron pas kësaj, jemi të sigurt, me aleatin e saj Iranin”, u tha ai gazetarëve afrikanë.

Zelensky bëri thirrje që t’i kushtohet vëmendje Ballkanit, sepse po marrin informacione për planet ruse.

“Kushtojini vëmendje Ballkanit. Më besoni, po marrim informacione: Rusia ka një plan të gjatë. Lindja e Mesme të paktën do të jetë Ballkani, nëse vendet e botës nuk bëjnë asgjë tani. Do të ketë edhe një shpërthim të tillë”, tha Zelenski.

Sipas tij, Rusia tani ka filluar të minoj situatën në Moldavi.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

administrata

Administratorët e ri do të testohen:Nëse nuk kalojnë provimin, përjashtohen nga puna

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

A ka përfunduar “besa”? Familja Murseli po ruhet nga policia, ja çka thonë Ademajt

mitreski-1024x682

Jovan Mitreski pritet të jetë kryetar i ri i Kuvendit

INFO

NA NDIQ