Zelensky: Lufta në Donbas më e dhimbshmja/ Ukraina shkatërron dy baza ushtarake ruse

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Lufta në Donbass është “një nga betejat më të vështira, më të dhimbshme dhe të vështira”.

Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke falënderuar “të gjithë ushtarët dhe rojet kufitare që mbrojnë vendin në zonat e Bakhmut, Vuhledar, Avdiivka, Siver, Svatove, Lyman dhe Zaporizhzhia”.

Ndërkohë raportohet se Ushtria ukrainase shkatërroi dy baza ushtarake ruse në Melitopol, rajoni Zaporizhzhia, duke vrarë qindra ushtarë rusë.

Njësia speciale “Kraken”, e cila është pjesë e inteligjencës së Kievit, më pas raportoi se kishte shkatërruar kullën autonome të vëzhgimit “Grenadier” në rajonin Bryansk të Rusisë me ndihmën e një droni kamikaze.

Po ashtu Forcat Ajrore të Ukrainës kanë rrëzuar 13 nga 15 dronët e lëshuar nga ushtria ruse gjatë natës.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i forcave ajrore të Kievit, Yuri Ignat.

“Dronët u lëshuan nga drejtimi verior. Ata ishin të tipit Shahed-136 të prodhimit iranian. 15 u lëshuan dhe 13 u shkatërruan nga mbrojtja ajrore..”

TË FUNDIT
12 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
2 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
2 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
2 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë
3 ditë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

ME TE LEXUARA

12 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

LEXO MË SHUMË

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

INFO

NA NDIQ