Zelensky: Nëse rusët do hynin në zyrën time…

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/04/2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka një armë dhe do të kishte luftuar për vdekje me rrethin e tij të ngushtë të njerëzve nëse rusët do të kishin pushtuar selinë e tij në Kiev në fillim të pushtimit, tha ai në një intervistë për televizionin 1+1 dje në mbrëmje.

“Unë di të qëlloj. A mund ta imagjinoni titullin “Rusët kapën presidentin ukrainas”? Kjo do të ishte e turpshme,” tha Zelensky në bisedë.

Nëse do të kishin hyrë brenda, ne nuk do të flisnim tani

Në ditët e para pas pushtimit më 24 shkurt të vitit të kaluar, agjentët e inteligjencës ruse u përpoqën të hynin në Kiev, por nuk arritën të arrinin në rrugën Bankina, ku ndodhet zyra presidenciale. Forcat e tjera ruse filluan të sulmojnë periferitë e Kievit, por nuk përparuan shumë larg. Në qytet pati edhe tentativa sabotimi.

“Nëse ata do të kishin hyrë, ne nuk do të flisnim tani. Askush nuk do të ishte kapur sepse do të kishim luftuar deri në fund. Deri në fund,” tha Zelensky. Kur u pyet nëse kishte armë dhe nëse ushtrohej me të, ai u përgjigj pozitivisht.

Të gjithë ushtarët rusë janë kriminelë

Në fjalimin e tij tradicional para publikut mbrëmjen e djeshme, ai akuzoi ushtarët rusë se janë po aq fajtorë për krime lufte sa edhe udhëheqja e tyre. “Jo vetëm komandantët, por të gjithë ju, të gjithë jeni terroristë dhe vrasës dhe të gjithë duhet të ndëshkoheni. Kushdo që piloton dhe gjuan raketa, që mirëmban avionë dhe anije që përdoren për terrorizim, të gjithë jeni bashkëpunëtorë në krim.” tha Zelensky.

Deklarata pasoi një sulm me raketa në qytetin Uman të Ukrainës të premten, më 28 prill, në të cilin u vranë 23 persona. Në mesin e tyre, tha Zelensky, ishin gjashtë të mitur. Ai përsëriti se duhet të krijohet një gjykatë ndërkombëtare speciale për krimet ruse në Ukrainë sipas modelit të gjyqeve të Nurembergut kundër nazistëve.

TË FUNDIT
1 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
2 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
4 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
4 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit
4 orë
Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

ME TE LEXUARA

19 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
16 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
15 orë
Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
14 orë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
1 ditë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
5 orë
Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

daniel server

Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

ora-rryma-evn-struja

Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku

sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit

IMG_3552

Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve

INFO

NA NDIQ