Zelensky: Nuk kemi alternativë tjetër përveçse të jemi më të fortë

INA
INA

28/09/2023

Qeveria ukrainase po punon për “masa të reja të fuqishme” për të forcuar sigurinë kombëtare. Kështu u shpreh presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një video-mesazh në Telegram, duke shtuar se kombi “do të jetë më i fortë dhe do të ketë aftësi më të mëdha mbrojtëse”.

“Ne nuk kemi alternativë për të qenë më të fortë. Kushdo që forcon shtetin, kushdo që bëhet më i fortë, kushdo që kontribuon në luftën kundër armikut dhe merr rezultate për Ukrainën, të gjitha këto na sjellin më afër qëllimit tonë”, shtoi presidenti.

Ndërkohë Rusia thuhet se ka kryer të paktën 534 shkelje të vendeve kulturore të Ukrainës që nga fillimi i luftës. Kështu shkruhet në një dokument të hartuar nga një organizatë joqeveritare me seli në Krime. Sipas asaj që u raportua nga CNN, kishte pasur “përvetësime të vendeve kulturore, shpesh me përdorim për qëllime ushtarake; vjedhje të mallrave kulturore nga territoret e pushtuara; plaçkitje e muzeve dhe vendeve arkeologjike; modifikim dhe rindërtim të monumenteve si dhe dekontekstualizim të historianëve të vendeve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ