Zelensky për Putinin: S’mund të keni kompromis apo dialog me një gënjeshtar

INA
INA

11 Shtator, 2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë se vdekja e Yevgeny Prigozhin, liderit mercenar rus, avioni i të cilit u rrëzua disa javë pasi ai udhëhoqi një kryengritje kundër udhëheqjes ushtarake të Moskës tregon se çfarë ndodh kur njerëzit bëjnë marrëveshje me liderin rus, Vladimir Putin.

Ndërsa kundërofensiva e Ukrainës kalon në muajin e katërt, me vetëm përfitime modeste për të treguar deri më tani, Zelensky tha se ai hodhi poshtë sugjerimet se ishte koha për të negociuar paqen me Kremlinin, raporton CNN.

”Kur doni të keni një kompromis ose një dialog me dikë, nuk mund ta bëni këtë me një gënjeshtar”, deklaroi, Zelensky.

Ai tha se kur Putin e kuptoi se një pjesë e madhe e shoqërisë e mbështeste Prigozhin, “ai e vrau atë. Por para se të vriste, ai i dha atij premtime, territorin e Bjellorusisë i dha lokacione të reja, çështjet dhe bizneset e Afrikës, shumë gjëra të ndryshme”.
Vdekja dramatike e liderit Wagner, e cila pasoi një rebelim jetëshkurtër që kërcënoi autoritetin e presidentit rus, ishte një paralajmërim për t’u marrë parasysh, sugjeroi Zelensky.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmi turqi

Turqia arreston 145 persona të dyshuar për lidhje me kurdët rreth sulmit në Ankara

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

termet

Tërmet i fuqishëm në Napoli të Italisë, banorët e kalojnë natën në rrugë

Ursula von der Leyen

Parlamenti Evropian diskuton sot për sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës, pritet miratimi i një rezolute

Pavel Prigozin

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

INFO

NA NDIQ