Zelensky po vazhdon me shkarkime në ushtri – largon shefin e Shtabit të Përgjithshëm

ina-online
ina-online

10/02/2024

Po vazhdojnë ndryshimet në krye të ushtrisë ukrainase, e cila po hyn në vitin e tretë të luftës me rusët.

Presidenti ukrainas kësaj radhe ka vendosur të bëjë ndryshime në Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë.

Në fakt, Volodymyr Zelenskyy ka larguar nga posti i shefit Serhiy Shaptala, i cili ishte gjenerallejtënant.

Në vitin 2015, atij iu dha Hero i Ukrainës nga ish-presidenti, Petro Poroshenko, shkruan skynews.

Ndërkohë, udhëheqësi ukrainas nuk ka humbur shumë kohë pasi që në vend të Shaptalas ka ardhur Anatoliy Barhylevych.

Ky i fundit është një gjeneral-major, komandant i Forcave të Mbrojtjes Territoriale që nga 9 tetori i vitit 2023.

Ndryshe, ky ndryshim vjen vetëm një ditë pasi Zelensky shkarkoi komandantin e përgjithshëm të ushtrisë Valery Zaluzhny.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Partite politike BDI vlen ash pde lp pdsh

Cilat janë emrat e kandidatëve për deputetë të partive në njësinë e dytë zgjedhore?

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Partitë gati emrat për deputetë në njësinë e parë zgjedhore, kush me kë?

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Partitë a do të heqin bërrylat për profesionistët dhe shoqërinë civile në listat për deputetë

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Maqedoni/Mjekët punësohen nëpërmjet partisë ose kritereve tjera

Glauk Konjufca

Konjufca: Serbia është e gatshme t’i shtyjë planet e Putinit për destabilitet e luftë në rajonin tonë

supermarketet-800x445

Qytetarët blejnë vetëm produktet e nevojshme dhe kanë frikë nga një rritje e re çmimi

INFO

NA NDIQ