Zelensky: Rusia do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Mars, 2023

Forcat ruse gjatë javës kanë sulmuar një numër qytetesh të Ukrainës.

“Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve. Kështu ka thënë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij tradicional me video drejtuar kombit.

“Kamianske në rajonin Zaporizhzhia, Beryslav në rajonin Kherson, Marhanets në rajonin Dnipropetrovsk, Avdiivka, Kramatorsk dhe Kostiantynivka në rajonin e Donetsk, Kostiantynivka në rajonin Sumy… Dhe dhjetëra e dhjetëra qytete dhe fshatra të tjerë ukrainas që janë goditur nga terroristët rusë vetëm këtë javë. Ngushëllimet e mia për të gjithë ata që kanë humbur të afërmit e tyre, të dashurit e tyre”, tha ai.

Presidenti Zelensky siguroi se Rusia do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve” dhe u kujtoi ukrainasve se Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

“Momenti pas të cilit bëhet i pamohueshëm se fundi i këtij agresioni për Rusinë do të jetë gamën e plotë të përgjegjësisë së saj. Përgjegjësia për çdo goditje në Ukrainë, për çdo jetë të shkatërruar, për çdo fëmijë ukrainas të deportuar… Dhe, sigurisht, për çdo manifestim të destabilizimit të botës të shkaktuar nga agresioni rus”, tha Zelensky, transmeton Ukrinform.

Siç është raportuar, Zelensky miratoi një vendim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për të aplikuar dhe ndryshuar masat e veçanta ekonomike dhe të tjera kufizuese (sanksione).

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Erdogan do të betohet për mandatin e tij të dytë si President më 3 qershor

rusia

Rusia thotë se dy fshatra të saj janë granatuar nga Ukraina

Meksike-780x470

Meksikë, zbulohen 45 thasë me mbetje trupash njerëzish

kiev-naten

Ukraina pretendon se ka rrëzuar 30 raketa dhe dronë rus gjatë natës në Kiev

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Shërbimi rus i Sigurisë: Mijëra diplomatëve u janë hakuar telefonat

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

INFO

NA NDIQ