Zelensky: Rusia synon qëllimisht objektet bërthamore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Ukraina ka thënë se Rusia lëshoi një breshëri raketash me precizion të lartë dhe sulme të tjera që shkaktuan një valë ndërprerjesh të energjisë elektrike, duke kërkuar sanksione kundër industrisë bërthamore ruse.

“Një tjetër përpjekje e një shteti terrorist për të bërë luftë kundër shoqërisë së civilizuar ka rezultuar në ndërprerje të përkohshme të energjisë elektrike, ngrohjes dhe ujit në disa nga rajonet dhe qytetet tona”, ka thënë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai tha se si rezultat i këtij sulmi, termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia u shkëput përsëri nga rrjeti i energjisë, duke shtuar se Rusia po krijon “qëllimisht” situata kritike në objektet bërthamore të Ukrainës.

Reagimi i Zelenskyt vjen pasi të paktën nëntë persona kanë vdekur në një valë të re sulmesh anembanë Ukrainës, në të cilat Rusia përdori armë të fuqishme, duke përfshirë raketa të rralla hipersonike.

Dhe breshëria e fundit e sulmeve thuhet se ishte më e rënda që goditi Ukrainën për javë të tëra.

TË FUNDIT
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
1 ditë
Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje
1 ditë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
1 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
1 ditë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

ME TE LEXUARA

1 ditë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje
1 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
1 ditë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
1 ditë
Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
1 ditë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

INFO

NA NDIQ