Zelensky s’e përmendi takimin me Kurtin, i reagon Ahmeti

ina-online
ina-online

23 Gusht, 2023

Ish-kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti i ka bërë përshtypje fakti që presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky nuk e përmendi një shtrëngim duarsh me kryeministrin e Kosovës në Athinë, në një video ku ai fliste për vizitat e fundit që i zhvilloi në Europë.

“Medova se e keni takuar edhe kryeministrin e Kosovës?”, shkroi Ahmeti në rrjetin social X, ish-Twitter.

“Kosova është mbështetësja më e madh e Ukrainës në Ballkan!”, shtoi ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pati një shtrëngim duarsh me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky të hënën në mbrëmje në kryeqytetin e Greqisë, pas një darke joformale të liderëve të shteteve të Ballkanit Perëndimor, ata të Bashkimit Europian dhe të Ukrainës e Moldavisë.

“Katër vizita. Suedia, Holanda, Danimarka, Greqia. Samiti Ukrainë-Ballkan. Bisedime me krerët e Bullgarisë, Serbisë, Kroacisë, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Moldavisë, Komisionit Evropian. Kthehemi në shtëpi me mbështetje të re politike dhe marrëveshje që e bëjnë Ukrainën më të fortë”, tha Zelensky, pa e përmendur Kosovën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

festime-flamuri-kosoves

Presioni i ndërkombëtarëve për themelimin e Asociacionit/ Analistët thonë se insistimi do të vazhdojë deri në themelimin e tij

716F1539-899D-41AB-90AC-C62E741F7F4F

Të kapur fort dorë për dore, Osmani takon Biden në SHBA

escobar-kurti

Escobar për Kurtin: E ka marrë dialogun si një opsion “Po-Jo”

escobar eskobar gabriel

Escobar kërkon që Qeveria e Kosovës të ketë një “qasje të re” në dialog

armina nuraj

Reagon përfaqësuesja e shqiptarëve nga Sanxhaku: Nuk jam serbe, pse nuk po ma pranoni diplomën në Kosovë!

IMG_5162

Vjosa Osmani takohet me Bidenin: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

IMG_5154

Presidenti kroat nga OKB bën thirrje për njohjen e Kosovës

veriu-kosoves

Zbulohet kush janë serbët e arrestuar për krime lufte, urdhërohet ndalimi i tyre për 48 orë

2

Presidentja Osmani dekoron me Urdhrin e Lirisë, ish-kongresistin, Joe DioGuardi dhe aktivisten Shirley Cloyes DioGuardi

INFO

NA NDIQ